Aplikacja, która pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki, albo taka, w której spotkamy korepetytora z prawdziwego zdarzenia. Serwis internetowy, w którym będziemy mogli zaadoptować psa lub kota ze schronisk, które funkcjonują w całej Polsce. Zmyślna aplikacja do szybkiego zaplanowania niezaplanowanej wyprawy wakacyjnej, a także samowystarczalne domy… To tylko niektóre z pomysłów na biznes, które uczniowie zgłosili na konkurs zorganizowany przez Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
9 grudnia 2022 r. podczas prezentacji finałowych uczestnicy konkursu przedstawiali swoje projekty przed jury i walczyli o indeks na studia. Przepustkę na studia, jeszcze przed egzaminami maturalnymi, wygrało 8 uczniów szkół ponadpodstawowych z Białegostoku!
– Projekty były wyjątkowo ciekawe. O różnorodnej tematyce. Tworzyli je uczniowie różnych szkół, nawet o profilu muzycznym. Ich plany biznesowe były bardzo dobrze i skrupulatnie opracowane. Mało tego! Ta zdolna młodzież musiała swoje pomysły przedstawić podczas 10 minutowej prezentacji. Ten czas był świetnie wykorzystany. Podczas dzisiejszych przesłuchań mieliśmy nawet scenki rodzajowe! – mówiła dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania oraz przewodnicząca kapituły konkursu „Biznes za milion”.
– Przekonaliśmy się, że uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Biznes za milion to młodzież kreatywna, merytoryczna i bardzo dobrze zorganizowana. Serdecznie gratuluję każdemu finaliście, ale też ich rodzicom i nauczycielom. Już się nie możemy doczekać, by ci młodzi ludzie, zgłosili się do nas na studia. Na Wydziale Inżynierii Zarządzania zdobędą wiedzę i umiejętności, które pozwolą rozwijać pomysły, a w przyszłości założyć własną firmę – dodawała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB.
W trzeciej, tegorocznej edycji konkursu „Biznes za milion” wpłynęło 21 prac konkursowych. Ich autorzy, uczniowie szkół ponadpodstawowych, zawarli swoje pomysły na przedsięwzięcie biznesowe, którego maksymalna wartość zamykała się w kwocie miliona złotych. Wybór branży, produktu, czy usługi zależał wyłącznie od kreatywności uczniów. Pracę, stworzoną indywidualnie lub w dwuosobowym zespole, należało zgłosić na specjalnym formularzu konkursowym, przygotowanym przez wykładowców Wydziału Inżynierii Zarządzania.
Do ścisłego finału, w którym uczniowie przedstawiali swoje projekty przed komisją konkursową, zaproszono autorów 10 najlepszych prac. Stawką były indeksy na studia na dowolnie wybrany kierunek studiów realizowany na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. To ostatnio bardzo popularna wśród kandydatów logistyka, a także: zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług, turystyka i rekreacja. Zwycięzca konkursu otrzymał też iPhone’a i okolicznościową statuetkę.
Komisja konkursu „Biznes za milion” w składzie: dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dr Iwona Piekunko-Mantiuk i dr Monika Walicka, przyznała:
- miejsce pierwsze: Przemysławowi Perkowskiemu, uczniowi Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku,
- miejsce drugie: Weronice Kondraciuk z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika i Wiktorii Łukaszuk z IV Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Białymstoku,
- miejsce trzecie: Piotrowi Kornelukowi i Bartoszowi Hołubowiczowi z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku
- miejsce czwarte: Jakubowi Rolakowi i Kornelowi Chomaniukowi, uczniom Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej
- miejsce piąte: Amelii Jankowskiej z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.
Zwycięski projekt Przemysława Perkowskiego to aplikacja, w której użytkownik może szybko i łatwo zlecić wykonanie spersonalizowanej plakietki.
– Ten projekt był inny, innowacyjny. Owszem, mamy na rynku wiele firm produkujących plakietki, ale są to jednakowe, już dość sztampowe formy. Tu możemy zrobić sobie jedną plakietkę według własnego pomysłu lub też całą ich serię. Co więcej plakietki są wielokrotnego użytku i wymienne. Dziś może być to jeden projekt, jutro inny. Nawet w kontekście Wydziału Inżynierii Zarządzania łatwo mi sobie wyobrazić, że korzystamy z pomysłu Przemka i wymyślamy własne, niepowtarzalne wzory plakietek na przykład dla Najlepszego Studenta, dla Najlepszej Studentki, dla Najbardziej Kreatywnego Nauczyciela. Zastosowań może być naprawdę mnóstwo – mówiła dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB.
Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy na studia na Politechnice Białostockiej.
Już dziś zapraszamy też na kolejną edycję konkursu „Biznes za milion” za rok!
Strona internetowa konkursu: milion.pb.edu.pl
fot Maciej Giedrojć Juraha