Fotopowroty – warsztaty historyczne o Białymstoku

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty historyczne o Białymstoku z wykorzystaniem dawnych technik fotografii!

FOTOPOWROTY

terminy do wyboru: 25-26 maja, 1-2 czerwca, 22-23 czerwca, 29-30 czerwca, 6-7 lipca oraz 13 lipca (zajęcia podsumowujące dla wszystkich uczestników)
lokalizacja: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19; przestrzeń miejska
prowadzący: Joanna Radziszewska, Piotr Łukaszuk, Magdalena Urbańska, Magdalena Płońska
wiek uczestników: 14-25 lat
koszt: 20 zł za dwudniowe zajęcia za osobę
zapisy: kasa@centrumzamenhofa.pl; tel. 85 67 67 367 lub osobiście w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów edukacyjnych opowiadających o historii Białegostoku w XX wieku. Każde zajęcia będą dotyczyły innego okresu – od odzyskania niepodległości przez II wojnę światową, okres PRL-u po odzyskanie pełnej wolności w 1989 roku. Uczestnicy odwiedzą znane i symboliczne miejsca, takie jak Rynek Kościuszki, gdzie mieszkańcy Białegostoku w 1919 roku witali wojska polskie wyswobadzające miasto po 123-letniej niewoli czy miejsce, gdzie znajdowała się Wielka Synagoga, w której podczas II wojny światowej spalono kilkuset Żydów. Odwiedzą także te mniej znane i oczywiste lokalizacje – 100-letnie domy, Pałac Branickich, który w okresie międzywojennym był siedzibą władz wojewódzkich, a od lat 50. mieści pierwszą we wschodniej Polsce Akademię Medyczną, kościół św. Rocha – pomnik wdzięczności za odzyskanie niepodległości i symbol zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej czy miejsce po dawnej Fabryce Przyrządów i Uchwytów, gdzie w latach 80. odbywały się strajki Solidarności.

Tłem do tej historii będzie historia fotografii. Tego jak się zmieniała i jak dokumentowała bieżące wydarzenia. Podczas każdych warsztatów uczestnicy nie tylko poznają ówczesne techniki fotograficzne, ale też, zainspirowani usłyszanymi historiami i poznanymi archiwaliami, wykonają własne zdjęcia aparatami pochodzącymi z omawianego okresu historycznego.

Każdy warsztat będzie dwudniowy (sobota – niedziela). Pierwszego dnia odbędzie się spacer edukacyjny, będący zarazem plenerem fotograficznym. Przewodnik opowie o historii miasta w danym okresie, uczestnicy usłyszą również fragmenty relacji mieszkańców z tamtych czasów oraz zapoznają się z archiwaliami. Następnie pod okiem profesjonalnego fotografa, aparatem pochodzącym z omawianej epoki wykonają własne zdjęcia odwiedzanych miejsc.

Drugiego dnia, w Pracowni Digitalizacji w Centrum im. Ludwika Zamenhofa uczestnicy własnoręcznie wykonają odbitki swoich fotografii. Zdjęcia zostaną omówione pod kątem technicznym oraz porównane z archiwalnymi fotografiami, które były pokazywane poprzedniego dnia. Niedzielne spotkanie będzie też okazją do refleksji nad tym, jak zmienia się miasto i jego mieszkańcy. Młodzież będzie mogła zmierzyć się z własną tożsamością historyczną, a my poznamy ich punkt widzenia na wydarzenia z przeszłości.

Po zakończeniu warsztatów fotograficznych odbędą się dodatkowe zajęcia z aranżacji przestrzeni wystaw, podczas których uczestnicy wraz z pracownikami BOK/CLZ przygotują scenariusz wystawy powarsztatowej oraz jej aranżację. Na wystawę złożą się archiwalne fotografie, fragmenty wspomnień mieszkańców, a przede wszystkim zdjęcia wykonane przez uczestników.

Szczegółowy opis poszczególnych warsztatów:
https://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/fotopowroty/

źródło: Białostocki Ośrodek Kultury 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments