Jedenasty sezon BiKeRa

W poniedziałek (1 kwietnia) w Białymstoku ruszył 11. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR. W Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec, Choroszcz, Supraśl i Wasilków rowery miejskie można będzie wypożyczać do końca października.

Sezon rowerowy w Białymstoku oficjalnie rusza w świąteczny poniedziałek. Miejskie rowery są już ustawiane na stacjach rowerowych.

– Dostajemy wiele sygnałów, że mieszkańcy czekają na powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe. Białostoczanie lubią i korzystają z BiKeRów. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów – tylko w ubiegłym sezonie miejskie rowery wypożyczono ponad 450,7 tys. razy, a do społeczności BiKeRa dołączyło ponad 10,7 tys. nowych użytkowników  – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W jedenastym sezonie Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR użytkownicy mają do dyspozycji 55 stacji rowerowych w granicach Miasta Białystok i 550 rowerów znajdujących się w stałej eksploatacji, w tym: 470 rowerów standardowych, 50 rowerów z fotelikiem do przewożenia dzieci, 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych.

Na podstawie porozumień międzygminnych sieć rowerowa BiKeR będzie w tym sezonie obejmowała swym zasięgiem również gminy: Choroszcz (2 stacje), Juchnowiec Kościelny (2 stacje), Supraśl (2 stacje) i Wasilków (3 stacje). Na terenie tych gmin pojawią się również dodatkowe rowery.

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).

Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia.

Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednich sezonach, nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady. Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscach ogólnodostępnych i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy. Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji, na każdym rowerze oraz na stronie bikerbialystok.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments