- 158 tys. podlaskich podatników nie złożyło swojej rocznej deklaracji PIT, ale mogą spać spokojnie ponieważ 2 maja ich zeznania zostały zaakceptowane automatycznie.
- W województwie podlaskim 90 proc. deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z tego ponad połowę przez usługę Twój e-PIT.
- Urzędy skarbowe zwróciły już prawie 306 mln zł na konta podatników.
Ze wstępnych podsumowań podlaskiej KAS wynika, iż podczas tegorocznej kampanii PIT do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło prawie 550 tys. zeznań PIT. Z tego 496 tys., czyli aż 90 proc. to zeznania złożone elektronicznie.
Cieszy nas, że podobnie, jak w latach ubiegłych podatnicy chętnie korzystali z elektronicznej formy składania PITów. Była ona dominującym sposobem rozliczeń za 2021 r. pozwalającym w wygodny sposób rozliczyć podatek, bez konieczności wychodzenia z domu. W tym roku można było to zrobić już po raz czwarty, korzystając z prostej w obsłudze usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym, w której KAS przygotowała wstępnie wypełnione PITy większości podatników. Podatnicy mogli także korzystać z systemu e-Deklaracje, w którym sami od początku do końca wypełniali swoje zeznanie i przekazywali je elektronicznie do KAS. Oprócz wygody i bezpieczeństwa elektroniczna forma rozliczenia daje jeszcze jedną istotną korzyść – przyspiesza zwrot nadpłaconego podatku. Urzędy skarbowe mają maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłat z zeznań złożonych elektronicznie (w przypadku papierowych deklaracji jest to 90 dni).
Co ciekawe, prawie 158 tys. podatników z Podlasia nie złożyło w ogóle swojego zeznania PIT. Mogli tak zrobić, ponieważ usługa Twój e-PIT, w której automatycznie przygotowujemy wstępnie wypełnione zeznania PIT-37 i PIT-38, automatycznie akceptuje i przesyła do urzędów skarbowych takie zeznania po upływie czasu na ich złożenie. W ubiegłym roku z tej funkcji skorzystało 127 tys. podatników z woj. podlaskiego.
Podatnikom, których zeznania zostały rozliczone automatycznie, a którzy będą musieli dopłacić roczny podatek urząd skarbowy wyśle informację o kwocie do zapłaty wraz z załączonym indywidualnym mikrorachunkiem podatkowym na który należy dopłacić brakujący podatek.
Cały czas trwa też akcja zwrotu nadpłat PIT. Do tej pory urzędy skarbowe z naszego województwa zwróciły na konta podlaskich podatników prawie 306 mln zł nadpłat wykazanych w złożonych zeznaniach.