Kobiety zwykłe niezwykłe 100 lat temu i dziś

28 listopada 2019 dokładnie w 101 rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet zaprasza na specjalne wydarzenie organizowane w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku pod nazwą „Kobiety zwykłe niezwykłe 100 lat temu i dziś”.

Najpierw przedstawimy 6 notacji filmowych, których bohaterkami są kobiety zwykłe niezwykłe, o których warto pamiętać i wpisać ich nazwiska w Podlaską Księgę Kobiet.
Oto bohaterki poszczególnych  filmów:
1. Anna Ostrożańska. Bieżenka i kobieta samodzielna – przedstawi ją Dorra Ostrożańska ze 100-lecia Kobiet

2. Jadwiga Klimkiewiczowa. Kobieta biznesu i radna Bialegostoku – przedstawi ją Marta Siemieniuk ze 100-lecia Kobiet

3. Wanda Wenclik. Prawniczka miłująca sztukę i podróże–  przedstawi Małgorzata Wenclik ze 100-lecia Kobiet

4. Nora Ney. Gwiazda kina z Białegostoku –  przedstawi Ewa Wierzbicka-Nosal ze 100-lecia Kobiet

5. Helena Bohle-Szacka „Lilka”. Kreatorka mody i malarka – przedstawi Jolanta Szczygieł Rogowska, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

6. Placyda Bukowska. Artystka Wileńska i Białostocka –  przedstawi Janina Jakoniuk, poetka, laureatka ubiegłorocznego konkursu „Polska Niepodległa”

Notacja filmowa to rodzaj wywiadu video, zapisu filmowego, który opowiada o życiu i o unikalnym doświadczeniu osoby, niezwykłej Polki, która stała się świadkiem i uczestnikiem historii Polski oraz historii naszego regionu. Bohaterkami filmu są też  wyjątkowe przedstawicielki naszej rodziny, które są dla nas współczesnych kobiety wzorem do naśladowania. Filmy zrealizowało Stowarzyszenie 100-lecia Kobiet. Od 1 grudnia 2019 r. będzie je można obejrzeć na fanpagu 100-lecia Kobiet na Facebooku. 

Każda notacja jest zapisem rozmowy o historii życia jednej z 6 wybranych niezwykłych zwykłych kobiet. Dodatkowo zaprezentowana będzie wystawa fotogramów o bohaterkach filmów. Mamy nadzieję, że w następnym roku powstanie 6 kolejnych notacji i kolejne multimedialne wpisy do Podlaskiej Księgo Kobiet.

W drugiej części wydarzenia w Galerii Sleńdzińskich – odbędzie się spotkanie z Anną Kowalczyk , autorką książki „Brakująca połowa dziejów”, która ukazała się w 2018 r. w Wydawnictwie WAB.
Jest to – jak czytamy – w podtytule „ krótka historia kobiet na ziemiach polskich”, podana bardzo efektownie dzięki rysunkom Marty Frej

Anna Kowalczyk to dziennikarka, reporterka i felietonistka (Polskie Radio, Radio PIN, Przekrój, Polki.pl, WysokieObcasy.pl. Autorka popularnego bloga o tematyce społecznej boskamatka.pl. Animatorka cyklu kawiarnianych spotkań autorskich „Drugie Śniadanie Matek” i współautorka książki „Macierzyństwo bez photoshopa”. Feministka.

Nawet jeśli ktoś wspomni o bohaterkach powstania, dzielnych Matkach Polkach albo, że to kobieya pierwsza zdobyła dla Polski medal na olimpiadzie i Mount Everest, to te wszystkie wzmianki mają przeważnie charakter „ciekawostek”, „michałków” i sprawiają wrażenie , że w naszej wspólnej przeszłości kobiety, nawet wybitne, co prawda się przewijały, ale w sumie nie za często i tak szczerze: koniec końców, bez wielkiego znaczen9a dla ogólnego obrazu (fragment książki)

A ilustratorka Marta Frej tak podsumowuje swoje wrażenia po lekturze książki: Anna Kowalczyk wyprowadziła z mroków historii Superbohaterki, które już zawsze będą dodawać mi siły i pewności siebie. Herstoria istnieje.

Druga część spotkania z Anna Kowalczyk odbędzie się w rozszerzonym składzie. Dołączy kilka aktywnych kobiet, które wyrażą swoją opinię na temat „Roli i sytuacja kobiet dawniej i dziś – w 101 rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce”. Moderatorką rozmowy będzie Dorota Sawicka – dziennikarka, prezenterka, moderatorka wielu spotkań społecznych rzeczniczka prasowa Politechniki Białostockiej.  A na temat roli kobiet dawniej i dziś wypowiedzą się:  
        –
Anna Kowalczyk – autorka książki pt. „Brakująca połowa dziejów”,
        – Katarzyna Łotowska – działaczka społeczna, prezeska Ośrodka Wspierania Organizacji
          Pozarządowych w Białymstoku,

– Dorota Sokołowska – dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka.

– Jolanta Szczygieł – Rogowska – dyrektor Galerii Ślendzińskich w Białymstoku, od lat zajmująca się badaniem i upowszechnianiem historii i dziedzictwa kulturowego Białegostoku i okolic,

– Małgorzata Skowrońska – dr socjologii, pracownik Zakładu Socjologii Kultury UwB, prowadzi badania nad dystansem społecznym i kulturą, od lat współpracuje z Fundacją Soc-Lab.

Zapraszamy serdecznie 28 listopada o 17.00. Warto poznać kobiety zwykłe niezwykłe i zauważać ich rolę w tworzeniu historii, zwanej od słowa „HerStory” (jej historia) Herstorią.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments