Konferencja prasowa w sprawie Programu Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego (Rynek Kościuszki w Białymstoku

Musimy pomóc przyrodzie. Katastrofalny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym musi skłonić nas do solidarnej pomocy – stwierdził przewodniczący podlaskich struktur PO, Robert Tyszkiewicz, rozpoczynając specjalną konferencję prasową.

Zorganizowana na białostockim Rynku Kościuszki konferencja poświęcona była ogłoszeniu inicjatywy na rzecz odbudowy i wsparcia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczestniczyli w niej Robert Tyszkiewicz, Tomasz Frankowski (europoseł) oraz radni sejmiku wojewódzkiego: Maciej Żywno (były wojewoda podlaski) i Karol Pilecki.

Poseł Tyszkiewicz podkreślił, że obserwujemy postępujące zmiany klimatyczne, a obniżające się poziomy wód gruntowych i pustynnienie wielu obszarów wymuszają na nas przemyślenie działań na przyszłość. Przewodniczący podlaskiej PO wyraził przekonanie, że współpraca samorządu, rządu i Unii Europejskiej powinna objąć specjalny Program Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zapowiedział wraz z parlamentarzystami Koalicji Obywatelskiej wnioski do premiera i ministra środowiska o przyznanie specjalnych funduszy na rzecz Programu Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mają one obejmować wszystkie obszary niezbędne dla odbudowy bioróżnorodności oraz przygotowania się na przyszłość. Program ten musi się – w opinii Roberta Tyszkiewicza – zacząć od szybkiego sfinansowania gruntownego raportu o stanie parku, na podstawie którego zostanie opracowana strategia dalszego działania. Rząd powinien zaangażować się w przyznanie władzom Biebrzańskiego Parku Narodowego specjalnych środków na ten cel

Europoseł Tomasz Frankowski zapowiedział, że będzie podejmował działania, aby Biebrzański Park Narodowy otrzymał jak najwięcej funduszy unijnych na rewitalizację walorów parku. Jako przykładowe źródło finansowania wskazał Europejski Fundusz Solidarnościowy. Zapowiedział zwrócenie się do Komisji Europejskiej z zapytaniem na jakie środki może liczyć BPN. Zaapelował także do rządzących, aby skorzystali z możliwości uzyskania pomocy od Unii Europejskiej i nie obrażali się na nią.

Karol Pilecki podkreślił, że w Biebrzańskim Parku Narodowym mamy do czynienia z katastrofą. Dodał, że występując w tym krytycznym momencie z tą inicjatywą musimy przygotować się na przyszłość. Aby było to jednak możliwe, konieczne są do tego środki finansowe. Zapowiedział, że jako radni województwa podlaskiego przygotowali apel na poniedziałkową sesję sejmiku, w którym zadeklarowali pełne wsparcie projektu odbudowy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zaproponował, aby samorząd województwa udzielił wsparcia 1/4 wkładu własnego, a reszta środków pochodzić miałaby z funduszy centralnych. Radny Pilecki wyraził nadzieję, że proponowane postulaty znajdą poparcie w sejmiku.

Maciej Żywno podkreślił, że opracowany Program Wsparcia i Odbudowy Biebrzańskiego Parku Narodowego dotyczyć ma m.in. obszaru bezpieczeństwa (który obejmowałby m.in. remont dróg dojazdowych i mostów prowadzących w głąb terenów bagiennych, wyposażenie jednostek zawodowej oraz ochotniczej straży pożarnej w specjalistyczny sprzęt, czy stworzenie systemu umożliwiającego wykorzystywania helikopterów do akcji gaśniczych) i obszaru środowiskowego (jego podstawą byłoby przygotowanie raportu o stanie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz opracowanie strategii odbudowania bioróżnorodności obszaru parku; a także rozbudowa systemu melioracyjnego, w tym systemów zastawkowych utrzymujących wodę w glebie).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments