Książnica Podlaska włącza się w obchody Roku Świętego Jana Pawła II

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, Książnica Podlaska włącza się w rocznicowe obchody. – Planowaliśmy organizację spotkania literackiego, poświęconego Janowi Pawłowi II, niestety koronawirus pokrzyżował nasze plany – przyznaje Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i dodaje, że część działań udało się przenieść do internetu.

Już w poniedziałek, 18 maja 2020 r. na stronie internetowej Książnicy (ksiaznicapodlaska.pl) można będzie obejrzeć prezentację „Święty Jan Paweł II. 100. rocznica urodzin”, przedstawiającą zarys biografii Karola Wojtyły do momentu wyboru na papieża.

5 czerwca, w rocznicę wizyty Jana Pawła II w stolicy Podlasia, zapraszamy do obejrzenia drugiej prezentacji pt. „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Białegostoku” (dostępna na stronie ksiaznicapodlaska.pl).

Obie wirtualne wystawy przygotowała Izabela Szymańska – pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej, historyk, przewodnik turystyczny i krajoznawca.

Waldemar Smaszcz – znany historyk, krytyk literatury i tłumacz, w ramach współpracy z Książnicą Podlaską, stworzył esej „Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Teatr-literatura-kapłaństwo”, który zostanie nagrany w wersji wideo, w interpretacji Patryka Ołdziejewskiego – aktora (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), reżysera i kompozytora. Szczegóły już niebawem na stronie internetowej ksiaznicapodlaska.pl oraz profilach Książnicy Podlaskiej w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram).

Esej Waldemara Smaszcza zostanie też opublikowany w najnowszym numerze nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, którego wydanie Książnica Podlaska planuje na przełomie czerwca i lipca.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments