Tangensoidy w lesie, spirala logarytmiczna na klatce schodowej, napotkany przypadkiem cienisty trójkąt – mieszkańcy Białegostoku mogą od dziś oglądać zdjęcia, które udowadniają, że wszystko wokół nas jest lub może być matematyką. Wystawę ,,Matematyka w obiektywie” zorganizowały Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM oraz Podlaski Instytut Kultury.

Wystawa w piątek (18 września) stanęła w Galerii Alfa w Białymstoku. Zdjęcia udowadniają, że przedmioty i zjawiska wokół nas odzwierciedlają pojęcia, zasady i prawidłowości matematyczne.

Dla matematyków jest naturalne, że obiekty, na które patrzymy, kojarzymy z równaniami, opisami matematycznymi. Osoba, która nie zajmuje się matematyką na co dzień, nie widzi tak świata. Ta wystawa łączy ze sobą pięknie, w sposób interdyscyplinarny, sztukę i matematykę – mówiła podczas wernisażu wystawy dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Czy w ogóle kultura i matematyka mają ze sobą coś wspólnego? Okazuje się, że tak, i że pojęcie kultury matematycznej zaczyna być coraz lepiej postrzegane i coraz bardziej doceniane – podkreśliła Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.
Prezentowane w galerii zdjęcia zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów, które organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, większość – z województwa podlaskiego.

Konkurs ma już dziesięć lat. Cieszę się, że Podlaski Instytut Kultury otworzył się także na szeroko rozumianą kulturę matematyczną. To nie jest tylko biegłość rachunkowa, ale dostrzeganie matematyki wokół siebie, kojarzenie faktów, logiczne myślenie i wiele innych rzeczy, które widać w tej wystawie – powiedział dr inż. Rajmund Stasiewicz, kierownik Centrum Popularyzacji Matematyki ,,SIGNUM”, działającego przy Wydziale Informatyki PB.

Wystawę można oglądać w Galerii Alfa do 16 października – naprzeciw wejścia od ul. Świętojańskiej. /

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x