Mija 81 rocznica bitwy pod Pawłami. Żołnierze 1.PBOT uczcili pamięć jej uczestników ( VIDEO )

W miejscowości Pawły w gminie Zabłudów odbyły się uroczystości upamiętniające uczestników bitwy, która miała tu miejsce 11 czerwca 1943 roku. W obchodach obok przedstawicieli władz miejskich Zabłudowa i przedstawicieli MOAK w Zabłudowie oraz mieszkańców miejscowości, wzięli udział żołnierze i pracownicy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W miejscowości Pawły, przy pomniku upamiętniającym uczestników bitwy, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie, Światowy Związek Żołnierzy AK oraz 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, która dziedziczy tradycje oddziałów bojowych Okręgu Białystok AK. Patronem brygady jest gen. bryg. Władysław Liniarski, który był dowódcą Okręgu Białystok AK. Podlascy Terytorialsi biorą udział w obchodach upamiętniających poległych w bitwie od 2017 roku.

W latach 1942 -1943 w warszawskim środowisku konspiracyjnym utworzono zalążki ośmiu Uderzeniowyh Batalionów Kadrowych, które trafiły na wschodnie tereny Polski. Ich zadaniem było pozyskanie ochotników wśród miejscowej ludności, a następnie podjęcie walki z okupantem. Jeden z batalionów, dowodzony przez Stanisława Pieciula, ps. Radecki, podczas przemarszu w kierunku Puszczy Białowieskiej, 11 czerwca 1943 r. został otoczony przez Niemców pod miejscowością Pawły.

Wywiązała się bitwa, w czasie której zginęli prawie wszyscy partyzanci, w tym ich dowódca. Niemcy nakazali miejscowej ludności pogrzebanie poległych w zbiorowej mogile. Po wojnie ich szczątki zostały ekshumowane i przeniesione do Bielska Podlaskiego. W miejscu pierwotnego pochówku postawiono pomnik.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments