Młodzi z Białegostoku w finale prestiżowego konkursu

Młodzi z białostockich szkół zwycięzcami regionalnego etapu Konkursu Explory -najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku utalentowani uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i I LO im. Adama Mickiewicza wezmą udział w wielkim Finale podczas Gdynia Explory Week.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców dziewięciu zwycięskich projektów znaleźli się Białostocczanie- Konrad Olifier, Jakub Kokoszkiewicz, Paweł Buczyński, Mateusz Kraśnicki i Sergiusz Jakuszewicz pod opieką naukową Grzegorza Nowika oraz Wiktor Rojecki i Bartosz Dąbrowski – podopieczni Kamila Kokoszkiewicza.

Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory- chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także w Białymstoku.


Projekty młodych z Białegostoku to prawdziwe innowacje. Konrad Olifier, Jakub Kokoszkiewicz i Paweł Buczyński stworzyli sensoryczny tłumacz języka migowego – specjalistyczną rękawicę z czujnikami, która dzięki sensorom przesyła na ekran komputerów tłumaczenie gestów z języka migowego na słowo pisane. Rozpowszechnienie wynalazku mogłoby sprawić, że osoby głuche szybciej i z większą łatwością załatwiałyby sprawy urzędowy, były obsługiwane w szpitalach, szkołach i komisariatach. Mateusz Kraśnicki i Sergiusz Jakuszewicz stworzyli System Wozduch – urządzenie robotyczne połączone z systemem online, które poruszając się po mieście raportuje o stanie zanieczyszczeń powietrza bezpośrednio z miejsc pomiaru, czyli lokacji w których dane zanieczyszczenie jest generowane. To pozwala na bardzo precyzyjne i ekspresowe określenie powodu smogu i najbardziej adekwatny sposób zwalczania go. Uczniowie z I LO – Wiktor Rojecki i Bartosz Dąbrowski zaprojektowali małych rozmiarów rakietę do badań różnych warstw atmosfery. Zakres pomiarów rakiety obejmuje mierzenie temperatury, ciśnienia powietrza oraz wilgotności na różnych wysokościach. Całe przedsięwzięcie będzie dostępne pod licencją Open Source, aby inni mogli korzystać z dotychczasowych postępów prac młodych naukowców.

Projekty spotkały się z entuzjazmem jurorów- specjalistów m.in. z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. –Explory i województwo warmińsko-mazurskie mają wiele wspólnego. Cenimy innowacyjność i kreatywność oraz stawiamy na młodzież. To wielka radość móc gościć u siebie niezwykłe talenty, które już wkrótce zmienią oblicze nauki w Polsce. Zadaniem samorządów jest stwarzać przestrzeń i coraz więcej okazji do inspirowania i wspierania rozwoju młodych. Z dumą realizujemy tę misję. – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gospodarz wydarzenia.

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może do tego grona wkrótce dołączą młodzi z Białegostoku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments