Od dziś (16 marca) uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać numer PESEL. Realizacją takich wniosków w Białymstoku zajmuje się Departament Obsługi Mieszkańców przy ulicy J.K. Branickiego 3/5. Przed wizytą w Urzędzie należy wykonać zdjęcie. Można to zrobić bezpłatnie w dwóch punktach – przy ulicy Warszawskiej 79/18 i M. Skłodowskiej-Curie 14B/1.
Obecnie w Departamencie Obsługi Mieszkańców zostało przygotowanych 5 stanowisk stacjonarnych do nadawania numeru PESEL i jedno stanowisko mobilne do obsługi poza urzędem, w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Z wnioskiem można przychodzić w godzinach pracy Urzędu Miejskiego, czyli w poniedziałki w godz. 8.00-17.00, od wtorku do piątku w godz. 7.30-15.30. Wydanie numeru PESEL jest bezpłatne.
– Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszych dniach bardzo wiele osób będzie chciało skorzystać z tej możliwości. Dlatego apelujemy o cierpliwość i wyrozumiałość. To dla nas nowa, dynamicznie zmieniająca się sytuacja. Zrobimy wszystko, aby obsługa osób zainteresowanych PESEL-em była jak najszybsza i najsprawniejsza – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
Posiadanie numeru PESEL pozwoli uchodźcom z Ukrainy na dostęp do wielu programów socjalnych i społecznych określonych w specustawie. Będą oni mogli skorzystać między innymi z ochrony czasowej, podjąć legalną pracę czy kontynuować leczenie korzystając z polskiej opieki zdrowotnej, uzyskają dostęp do świadczeń rodzinnych oraz do edukacji dla najmłodszych.
Dzięki pomocy Miasta uchodźcy z Ukrainy będą mogli wykonać bezpłatne zdjęcia do wniosku w dwóch punktach fotograficznych – przy ulicy Warszawskiej 79/18 od poniedziałku do piątku w godziny 8.00-18.00, a w soboty w godz. 10.00-15.00 oraz przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie 14B/1 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.
Numer PESEL może uzyskać osoba, która jest:
- obywatelem Ukrainy lub
- obywatelem Ukrainy i ma Kartę Polaka lub
- członkiem najbliższej rodziny obywatela Ukrainy, który ma Kartę Polaka lub
- jest małżonkiem/małżonką obywatela Ukrainy, ale nie ma obywatelstwa ukraińskiego
oraz przybyła w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.
Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Wniosek w imieniu dziecka składa jeden z rodziców, opiekun, kurator.
Uchodźca z Ukrainy powinien przygotować:
- wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie,
- kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35×45 mm (szerokość x wysokość),
- dokument potwierdzający dane, które są we wniosku i tożsamość, jeżeli osoba nie posiada takiego dokumentu, może złożyć oświadczenie o jego braku.
Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.
Szczegółowe informacje o nadawaniu numeru PESEL (także w języku ukraińskim).
Kamila Bogacewicz UM w Białymstoku
Źródło: UM w Białymstoku