Nasadzenia przy Stawach Marczukowskich

Jeszcze tego lata wokół Stawów Marczukowskich pojawią się nowe drzewa, krzewy i byliny. Zostaną tam założone łąki kwietne, a na stawach będą umieszczone platformy pływające dla ptactwa wodnego. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę i wykonanie zadania.

Firma, która wygra przetarg, będzie zobowiązana dostarczyć i posadzić na terenie Stawów Marczukowskich 129 drzew i 695 krzewów liściastych. Nasadzenia obejmą także blisko 5,5 tys. bylin, traw, roślin zielnych, które wypełnią ponad 600 m2 powierzchni oraz 2 220 roślin miododajnych. Na powierzchni prawie 2,5 tys. m2 powstanie łąka kwietna. Wszystko ma być gotowe do 10 października.

Na stawach zostaną umieszczone specjalne platformy pływające, które będą służyły łabędziom, kaczkom. Będzie to sześć platform obsadzonych roślinami wodnymi i trzy platformy ze żwirem. Zgodnie z zamówieniem Miasta, powinny pojawić się na wodzie w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Oferty można składać do 24 maja w Departamencie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2. Szczegółowe informacje o przetargu można znaleźć na stronie www.bip.bialystok.pl.

Planowane przez nas działania mają być dopełnieniem przeprowadzonej w 2016 roku renowacji stawów – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Chcemy, aby to miejsce wyglądało jak najpiękniej i służyło naszym mieszkańcom jako jedno z ulubionych miejsc do wypoczynku.

Renowacja Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2015 r. i trwała ponad rok. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji i wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów, a fragment Bażantarki został oczyszczony i odmulony. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, dwa drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking. Uroczyste „otwarcie” odnowionego terenu miało miejsce podczas pikniku dla mieszkańców wiosną ubiegłego roku.

Anna Kowalska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments