Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski!

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

Autyzm wciąż pozostaje tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe (dotyka 1 na 300 dzieci w Polsce i 1% całej populacji ludzi na świecie), to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska, a osoby nim dotknięte często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i okrutnymi zachowaniami otoczenia.

W Polsce Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu jest celebrowany od 2011 roku pod hasłem Na niebiesko dla autyzmu”.

Biblioteka Publiczna w Sokółce również włączyła się w akcję, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Posiadamy w swoich zbiorach liczne opracowania popularnonaukowe na temat tej tajemniczej choroby z punktu widzenia medycyny, psychologii jak i wychowania. Studentów i zainteresowanych tą niełatwą tematyką zapraszamy do naszej siedziby.

Kolor niebieski jest również w pewien sposób symbolem humoru dla bibliotekarzy i bibliotek. Zdarza się, że czytelnicy mają czasami problem z przypomnieniem sobie tytułu książki, którą chcieli akurat wypożyczyć. Wiedzą jedynie, że miała ona niebieską okładkę. Stąd na poprawienie humoru obok wystawki pozycji na temat autyzmu, widnieje wystawka książek w niebieskich okładkach.

źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments