Podlaskie muzea, galerie i instytucje – przeszło 20 placówek – zapraszają mieszkańców regionu na bezpłatne, nocne zwiedzanie. We wtorek, 13.05, odbyła się konferencja, na której zaprezentowano szczegóły dotyczące przewidzianych z tej okazji atrakcji.
Zastępca dyrektora zachęciła do wizyty w „wyjątkowym i magicznym” Ciechanowcu, gdzie odbędzie się m.in. koncert Arki Noego. W Tykocinie można będzie usłyszeć hebrajskie melodie, z kolei w Podlaskim Instytucie Kultury przy ul. Kilińskiego odbędą się m.in. warsztaty dla dzieci. Ciekawą ofertę ma również Opera i Filharmonia Podlaska, a także Skansen w Nowogrodzie.
Katarzyna Pierwienis, dyrektor biura PTTK w Białymstoku, zaprosiła z kolei do Bramy Wielkiej Pałacu Branickich na zwiedzanie z przewodnikami mechanizmu XVIII-wiecznego zegara i Pałacyku Gościnnego przy ul. Kilińskiego.
W Bocznej Baszcie Pałacu Branickich w godz. 17-23 zobaczyć będzie można wyjątkową konstrukcję stworzoną przez Łukasza Więcka, uczestnika programu LegoMasters – Pałac Branickich.
Prawdziwą perełkę – obok innych atrakcji – do zaprezentowania ma Muzeum Wojska w Białymstoku. To, pochodząca z 1917 r., pięciotonowa ciężarówka amerykańska Pierce-Arrow.
Niezapomniane wrażenia i mnóstwo atrakcji gwarantuje Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ją od środka. Nie zabraknie pokazów umiejętności funkcjonariuszy, również tych czworonożnych. Na zwiedzających czekają warsztaty z pierwszej pomocy, miasteczko kryminalistyczne i ruchu drogowego, stoiska profilaktyczno-promocyjne oraz spotkanie z podlaskimi kontrterrorystami.
Jak zaznaczył zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, fenomen Nocy Muzeów polega głównie na tym, że ze wszystkich atrakcji można korzystać nieodpłatnie. Poinformował także, że tego dnia od godz. 17 do północy można będzie skorzystać ze specjalnej linii autobusowej oznaczonej literą „A”, która będzie kursowała pomiędzy wszystkimi placówkami w mieście otwartymi dla odwiedzających.
Noc Muzeów po raz pierwszy zorganizowana została w 1997 r. w Berlinie. Cztery lata później stała się imprezą powszechną. Obecnie biorą w niej udział miasta z całej Europy.
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
Anna Augustynowicz
red.: Julia Szypulska
fot.: Mateusz Duchnowski