Nowa tematyczna wystawa w Muzeum Ziemi Sokólskiej

W Muzeum Ziemi Sokólskiej od piątku można oglądać nową wystawę pod nazwą: "Archeologia Powiatu Sokólskiego". Wystawa została zorganizowana przy współudziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pracownicy tej placówki przywieźli ze sobą do Sokółki różnego rodzaju przedmioty przypominające o osadnictwie ludzkim na terenach ziemi sokólskiej. Otwarcie wystawy było okazją do wysłuchania opowieści o historii tych ziem, które przedstawiła zebranym Katarzyna Rusin, kustosz w dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Katarzyna Rusin dodała, że badania archeolgiczne na terenie Wzgórz Sokólskich były prowadzone już od wczesnych lat drugiej połowy XX wieku, ale wciąż badań jest za mało, aby zobrazować w pełni jak takie ludzkie osadnictwo wyglądało. Najstarsze zabytki prezentowane na wystawie w Muzeum Ziemi Sokólskiej pochodzą sprzed kilkunastu tysięcy lat, a najmłodsze sięgają wieku XIX i pochodzą z prac archeologicznych z placu Kościuszki w Sokółce. 
Obejrzeć wystawę może każdy. Na oficjalnym otwarciu pojawili się między innymi członkowie Uniwersytetu III Wieku w Sokółce. Zaznajomieni już z historią. 
Wystawa "Archeologia Powiatu Sokólskiego" jest podsumowaniem 60'lat prac archeologicznych na terenie Ziemi Sokólskiej i okolic. Nie mogła zostać zaprezentowana w innym miejscu niż Muzeum Ziemi Sokólskiej. Chociaż jest wypożyczana do innych ośrodków muzealnych. 
"Archeologia Powiatu Sokólskiego. Wystawa ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku" jest wystawą dla każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się historią. Szczególnie, kiedy jest to historia ziem, z których pochodzi. Wystawa w Muzeum Ziemi Sokólskiej będzie dostępna do końca stycznia 2017 roku. 

Więcej o otwarciu wystawy w Muzeum Ziemi Sokólskiej zobaczą Państwo w naszym materiale w Twojej Telewizji Regionalnej. Nowa emisja już jutro (8 listopada). Zapraszamy do oglądania. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments