Nowe autobusy w Białymstoku

Jeszcze w tym roku na ulicach Białegostoku pojawią się nowe autobusy komunikacji miejskiej. Dziś zastępca prezydenta miasta Adam Poliński podpisał umowę na dostawę dwóch pojazdów hybrydowych, a w czwartek (22 lutego) otwarto oferty w przetargu na osiemnaście autobusów niskoemisyjnych.

Umowa na dostawę dwóch nowych, niskopodłogowych autobusów o napędzie hybrydowym spalinowo-elektrycznym została podpisana z firmą Volvo Bus Corporation. Miasto zapłaci za nie 3 mln 613 tys. zł. Na ulice Białegostoku wyjadą jesienią tego roku. Zakupy te zostaną dokonane w ramach unijnego projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”.

– To początek planowanych przez nas inwestycji w miejski tabor, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, a także wymiana najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych autobusów na nowe, emitujące mniej zanieczyszczeń – powiedział zastępca prezydenta Adam Poliński. – Mam nadzieję, że te zakupy zachęcą białostoczan do korzystania z autobusów zamiast własnych samochodów.

Miasto – w ramach tego samego projektu – kupi jeszcze autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Będzie to piętnaście pojazdów przegubowych 18-metrowych i trzy 12-metrowe. Oferty na ten przetarg można było składać do 22 lutego. Wpłynęła jedna – firmy EvoBus Polska z ceną w wysokości 29 mln 847 tys. zł. Miasto na sfinansowanie zamówienia wyznaczyło 35 mln 424 tys. zł. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po dokładnej analizie dokumentacji ofertowej. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, jest szansa, że te autobusy też zostaną dostarczone do Białegostoku jeszcze w tym roku.

W najbliższych latach Miasto zaplanowało kolejne takie zakupy. Zostaną dokonane dzięki czterem projektom dotyczącym transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 nowe, najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł netto.

Będzie to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów. Realizacja planowanych projektów ułatwi dostęp do centrum i poprawi komunikację na terenie Białegostoku. Istotnym celem jest także zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej jakości życia poprzez zadbanie o czyste powietrze. Niskoemisyjne, nowoczesne autobusy mają na to duży wpływ.

W ramach projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, oprócz zakupu autobusów, Białystok otrzymał również dofinansowanie na przebudowę ulic: Sitarskiej, 1000-lecia Państwa Polskiego, Jurowieckiej. Podobnie jest z pozostałymi dwoma projektami, które Miasto złożyło do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia – oprócz nowych autobusów zaplanowano przebudowę wielu ulic, a także zakup biletomatów (24 stacjonarne na przystankach i 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments