NOWY ROK SZKOLENIOWY

Terytorialsi z batalionów w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim od najbliższego weekendu będą kontynuować proces szkolenia. Część żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym roku rozpocznie etap zgrywający, czyli ostatnią fazę szkolenia.

Podsumowanie poprzedniego roku

Cykl szkolenia każdego żołnierza OT trwa 3 lata i podzielony jest na trzy dwunastomiesięczne etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. „Od października 2018 r. wszystkie bataliony wchodzące w skład naszej brygady prowadzą – oprócz szkolenia indywidualnego – także szkolenie specjalistyczne przygotowujące żołnierzy do konkretnej funkcji” – mówi mjr Adam Mińko, szef sekcji szkoleniowej 1PBOT.

Plany na 2019 rok

Podstawową formą przygotowania żołnierzy OT są szkolenia rotacyjne odbywające się w soboty i niedziele. W tym roku są one zaplanowane w sumie w 80 terminach: 33 na etapie szkolenia indywidualnego, 36 na etapie szkolenia specjalistycznego oraz 11 na etapie szkolenia zgrywającego. 

Kolejną formą są szkolenia zintegrowane. Każdy żołnierz OT musi raz w roku przejść ten rodzaj szkolenia. Trwa ono nieprzerwanie 14 dni i z reguły odbywa się na poligonie. W 2019 roku zaplanowanych jest sześć terminów szkoleń zintegrowanych. Pierwsze z nich, już w styczniu, będzie realizować 12 batalion lekkiej piechoty z Suwałk.

Najbliższe szkolenia kandydatów do służby w 1PBOT rozpoczną się 19 stycznia (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 27 stycznia (żołnierze rezerwy). Natomiast w połowie roku podlascy Terytorialsi, jako jedni z pierwszych w kraju, rozpoczną trzeci i ostatni etap szkolenia. „Jego zasadniczym celem jest zgrywanie żołnierzy, czyli nauka współdziałania na poziomie plutonu oraz kompanii” – wyjaśnia mjr Mińko.

Łącznie w 2019 roku 44 tygodnie zostaną wypełnione co najmniej jedną formą szkolenia. Część zajęć będzie prowadzona przy współudziale instruktorów ze służb mundurowych m.in.  Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. W czerwcu pododdziały brygady wezmą ponadto udział w ćwiczeniu DRAGON-19.

Szkolenie daje praktyczne umiejętności

Celem szkolenia jest przygotowanie żołnierzy OT do wykonywania różnorodnych zadań. Nie zawsze będą one wymagać użycia taktyki wojskowej. Często wiążą się z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są pomocne nie tylko w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, ale i w codziennym życiu.

źródło: por. Łukasz Wilczewski, 
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments