Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Surażu

Gmina Suraż wraz z powiatem białostockim zapraszają na obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które rozpoczną się w samo południe w niedzielę 28 stycznia 2024 r. w kościele Bożego Ciała w Surażu. – To bardzo ważne wydarzenie w historii powiatu, zapraszam serdecznie do udziału – mówi Jan Gradkowski z zarządu powiatu i dodaje: – dziękuję burmistrzowi Henrykowi Łapińskiemu, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Surażu i całej społeczności za intensywne przygotowania.

 

Wydarzenie upiększy koncert Chóru Męskiego z Suraża oraz rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego. Zostanie też poświęcona pamiątkowa tablica ku czci powstania. Będzie również strawa wzorowana na przepisach z czasów insurekcji.

Suraż, obok Tykocina i Łap był miejscem pierwszych działań powstańczych. Historia powraca z nową mocą, dzięki badaniom Henryka Zdanowicza w archiwach wileńskich. Jego książka „Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą” opublikowana w październiku staraniem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy przybliża wiele nieznanych wcześniej materiałów źródłowych z akt procesowych powstańców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments