Odliczamy czas do Podlaskiej Oktawy Kultur! Startuje 25 lipca

To już szesnasta edycja tego festiwalu, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana poprzez muzykę, taniec i śpiew. Organizuje go Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Podczas festiwalu wystąpi 13 znakomitych zespołów z 11 krajów. Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur rozpocznie się 25 lipca i potrwa cztery dni, do 28 lipca. Pierwszego dnia festiwalu będzie można wziąć udział w POKtańcówce, w przestrzeni Młynowa w Białymstoku. Zagrają tam cztery zespoły: Vatan Music Group z Azerbejdżanu, Kapela Dziki Sad z Polski, ukraińsko-polska grupa ГрайБери/HrayBery, a na zakończenie wystąpi meksykański Ballet Folklorico Aztlán. Kolejne dni to koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki. Wystąpią zespoły z Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Meksyku, Chorwacji, Mongolii, Bułgarii, Francji, Ghany, Mali i Demokratycznej Republiki Konga. Tradycyjne już zaprezentuje się działający przy Podlaskim Instytucie Kultury Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będzie sobotnie afterparty duetu Sw@da x Niczos na Młynowej. Koncerty na białostockim Rynku Kościuszki, podobnie jak w ubiegłych latach będą transmitowane online.

To wielka przyjemność podróżować po świecie – równie wielka, gdy świat przyjeżdża do nas. To zapewne dlatego mieszkańcy Białegostoku, regionu i turyści odwiedzający Podlasie pokochali Podlaską Oktawę Kultury i czekają na ten festiwal przez cały rok – podkreśla Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora PIK – Zapraszamy do świętowania muzyki, folkloru i różnorodności. Zachęcamy do udziału zarówno w koncertach, jak i POKtańcówce.

Zależy nam, aby na festiwalu pojawiały się najlepsze zespoły – mówi Dariusz Kryszpiniuk, koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur – W tym roku również zaprosiliśmy artystów prezentujących najwyższy poziom. Są to zespoły bardzo różne, ale łączy je jedno: wszystkie inspirują się tradycją i kulturą swoich ojczyzn, chcą to dziedzictwo pokazywać i popularyzować. Festiwal jest do tego fantastyczną przestrzenią.

Na scenie wystąpi między innymi Les Amazones d’Afrique, grupa, której utwory opowiadają historię afrykańskich walk o wolność i niezależność. Muzyka wykonywana przez Les Amazones d’Afrique intryguje i przyciąga jak magnes. Słychać w niej tradycyjne afrykańskie brzmienia przeplatające się z nowoczesnymi dźwiękami hip-hopu czy elektroniki. Wśród wykonawców znajdzie się zespół Violons Barbares, który zabierze publiczność w świat tradycyjnych dźwięków Mongolii i Bułgarii. Z kolei Vatan Music Group z Azerbejdżanu to czterech artystów, których utwory wprowadzą widzów w egzotyczne tradycje Azerów. Z dalekiego Meksyku dotrze na Podlaską Oktawę Kultur Balet Folklorystyczny Aztlán. Nieustanną inspiracją dla zespołu jest tradycja i kultura Azteków i Majów. Na jej bazie artyści tworzą repertuar, w którym historia przenika się z obyczajowością, a kultura i tradycja z codziennym życiem. Na scenie wystąpi również jeden z najpopularniejszych polskich zespołów – Zakopower, który z powodzeniem łączy folk z rockiem.

Każdy z zespołów, które będzie można zobaczyć na festiwalowej scenie jest wyjątkowy. Wystąpią między innymi: Hrabyery, Dżerelce, Swada i Niczos,Nicponie, Kapela Dziki Sad, Poleski Skład Smyczkowy, Bizovac. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Podlaska Oktawa Kultur dotrze także do dziewięciu miejscowości w regionie. Koncerty będzie można zobaczyć w Szczuczynie, Siemiatyczach, Kleszczelach, Starym Folwarku, Sokółce, Narewce, Miastkowie, Zabłudowie i Zambrowie.

Patronatem honorowym objęli festiwal Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej festiwalu: www.oktawa.pikpodlaskie.pl. oraz www.pikpodlaskie.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments