Premiera utworu, która jest planowana na 2 października, odbędzie się dwutorowo:
-
O godzinie 17:00 teledysk zostanie opublikowany na Facebooku oraz kanale YouTube Muzeum Podlaskiego.
-
Od godziny 17:00, co pół godziny, teledysk będzie prezentowany na dziedzińcu przed Ratuszem w Białymstoku.2 października 1944 roku, po 63 dniach heroicznej walki, upadło Powstanie Warszawskie.
Warszawa, która przez dwa miesiące dzielnie przeciwstawiała się niemieckiemu okupantowi, została doszczętnie zniszczona. Straty wśród żołnierzy Armii Krajowej liczone było w dziesiątkach tysięcy, a upadające miasto stało się niemym świadkiem gehenny ludności cywilnej.
Pomimo klęski, Powstanie Warszawskie pozostaje symbolem niezłomności i walki o wolność, a jego uczestnicy na zawsze zapisali się na kartach historii jako bohaterowie, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi.
Po upadku Powstania okupanci wbrew porozumieniu zawartemu z polskim dowództwem przystąpili do zorganizowanej dewastacji stolicy, w tym również do grabieży dzieł sztuki. W reakcji na te działania, prof. Stanisław Lorentz, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, powołał grupę ochotników, której celem było ratowanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Do tej grupy należał również białostoczanin Alfons Karny, którego rzeźbiarskie atelier przy ul. Wspólnej 67 zostało doszczętnie zniszczone podczas Powstania.
Towarzyszący wystawie Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste utwór Wspólna 67 jest nie tylko hołdem dla Alfonsa Karnego, ale także przypomnieniem o sile i odwadze wszystkich tych, którzy ryzykowali życie, by ocalić polską kulturę i tożsamość przed zapomnieniem. Piosenka Michała „Ciry” Ciruka jest również wyrazem głębokiego szacunku dla wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy mimo niewyobrażalnych strat, nigdy nie utracili nadziei i ducha walki o lepszą przyszłość dla swojego miasta i kraju.
Wystawę Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste można zobaczyć w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego do 22 grudnia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa zadania: realizacja wystawy pt. „Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste” wraz z wydarzeniami towarzyszącymi w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego