Państwowa Inspekcja Sanitarna w walce przeciw HIV/AIDS

W Polsce codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV!

Ponad 70 % zakażonych to ludzie młodzi, w przedziale wiekowym 20-39 lat!

Do roku 2008 odnotowywano w Polsce 600-800 nowych zakażeń HIV rocznie, od roku 2009 liczby te znacznie się zwiększyły i obecnie wykrywa się ponad 1000 nowych zakażeń HIV każdego roku. W 2015 roku zgłoszono nowo wykryte rozpoznanie HIV u 1.273 osób, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do pierwszej dekady XXI wieku.

(Źródło: PROFILAKTYKA ZAKAŻEŃ HIV/AIDS W POLSCE W LATACH 2013-14 Analiza zebranych danych, wnioski i rekomendacje, dr Edyta Widawska)

W związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną w zakresie HIV/AIDS Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podlaskiego podejmuje szereg działań edukacyjnych zmierzających do ograniczania rozprzestrzeniania się HIV w województwie podlaskim.

Jednym z przedsięwzięć, którego celem jest poszerzenie wiedzy młodzieży na temat zapobiegania zakażeniom HIV oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS, jest Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS, skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa.

Konkurs przebiegał etapowo (etap klasowy, szkolny, powiatowy). W zmaganiach uczestniczyło ponad 11350 uczniów z 48 szkół.

Najlepsi (42 osoby) zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego Olimpiady, który odbędzie się już w najbliższy wtorek 10 maja o godz. 11.00  sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ul. Mickiewicza 3.

Uczestnicy Olimpiady zmierzą się z zadaniami dotyczącymi  m.in. pochodzenia, budowy i biologii wirusa HIV, praw człowieka w kontekście HIV/AIDS, czy ogólnopolskich kampanii społecznych podejmowanych w zakresie powyższej tematyki.

Organizatorami Olimpiady są:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Białymstoku.

Organizatorzy zapraszają do udziału w tym przedsięwzięciu i liczą, że działania profilaktyczne podejmowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną województwa podlaskiego znajdą poparcie wśród ludności i poprzez nagłośnienie tej tematyki w lokalnych mass mediach, informacje jak zapobiegać zakażeniom HIV, dotrą do wielu młodych mieszkańców naszego województwa, a zdobyta wiedza uchroni przed zakażeniem.

Nakłady na profilaktykę zakażeń HIV z roku na rok maleją. Rosną natomiast te kierowane na leczenie (2010 – 196 mln zł, 2013 – 280 mln zł, 2014 – 272 mln zł). Jeszcze w 2007 r. na profilaktykę HIV/AIDS przeznaczono 3,5 proc. (3,5 mln zł) wydatków na finansowanie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, ale w latach 2013 i 2014 było to tylko 0,9 proc. (2,5 mln). Tak znaczne uszczuplenie funduszy (o blisko 1/3 – milion złotych), musiało spowodować radykalne ograniczenie działań podnoszących poziom wiedzy obywateli na temat HIV/AIDS oraz innych działań z zakresu profilaktyki.

(Źródło: PROFILAKTYKA ZAKAŻEŃ HIV/AIDS W POLSCE W LATACH 2013-14 Analiza zebranych danych, wnioski i rekomendacje, dr Edyta Widawska)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments