Agata Kornhauser-Duda gościła w naszym regionie we wtorek, 7 czerwca. Odwiedziła Klasztor Zwiastowania NMP w Supraślu. Spotkała się także z, mieszkającymi w Akademii Supraskiej, uchodźcami z Ukrainy. Podczas pobytu w Supraślu Prezydentowej towarzyszył Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, marszałek Artur Kosicki oraz prawosławni duchowni z Najprzewielebniejszym Abp. Jakubem oraz Biskupem Supraskim Andrzejem na czele.
Pierwsza Dama swoją wizytę rozpoczęła od zwiedzania supraskiego Męskiego Klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczyła też w odmówionej tam modlitwie w intencji Ukrainy.
Podlaska perła prawosławia
Monaster supraski w XVI w. był największym ośrodkiem zakonnym na terenie I Rzeczpospolitej. Dziś to miejsce jest cennym zabytkiem, a także ważnym ośrodkiem kultury i dialogu.
– Bardzo się cieszę, że mogliśmy ugościć Panią Prezydentową w tak wyjątkowym wnętrzu. To nasza chluba, jedyna taka świątynia w kraju, perła duchowa polskiego prawosławia – mówił marszałek Artur Kosicki.
Na terenie monasteru znajduje się m.in. Muzeum Ikon, wyjątkowa biblioteka oraz grób arcybiskupa Mirona, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Tu był czas na wyciszenie, modlitwę oraz złożenie kwiatów.
Wśród uczestników spotkania w Supraślu był także burmistrz miasta Radosław Dobrowolski.
Wsparcie dla Ukrainy
Agata Kornhauser-Duda jest mocno zaangażowana w pomoc uchodźcom. W całym kraju odwiedza placówki z kobietami z dziećmi, ewakuowanymi sierotami, a także chorymi, którzy również dzięki jej działaniom dotarli do Polski.
W Supraślu żona prezydenta spotkała się z obywatelami Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w tutejszym Domu Pielgrzyma w Akademii Supraskiej. Pierwsza dama podziękowała wszystkim zaangażowanym w starania, by mieli oni jak najlepsze warunki do życia.
Ostatnim punktem wizyty Agaty Kornhauser-Dudy w Podlaskiem była Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego Eleos w Białymstoku. Tu pierwsza dama spotkała się z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Jakubem oraz pracownikami i podopiecznymi ośrodka, w tym uchodźcami z Ukrainy.
Eleos zajmuje się wspieraniem dzieci i dorosłych z rodzin dysfunkcyjnych, osób wykluczonych społecznie, bezdomnych i ubogich oraz ofiar klęsk żywiołowych. Obecnie ośrodek angażuje się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, współpracując w tym zakresie również z Województwem Podlaskim.
Anna Augustynowicz UMWP
red.: Małgorzata Sawicka UMWP
fot.: Mateusz Duchnowski UMWP
Źródło: UMWP