Pierwszy dzień strajku nauczycieli

W Białymstoku 110 miejskich placówek edukacyjnych ze 136 przystąpiło do ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Łącznie strajkuje 53% pracowników pedagogicznych i ok. 8% pracowników administracji i obsługi. Miasto stara się zapewnić jak najlepszą opiekę i bezpieczeństwo dzieciom oraz uczniom.

W poniedziałek (8 kwietnia) rozpoczął się ogólnopolski strajk pracowników dydaktycznych i niedydaktycznych. Wśród strajkujących są także nauczyciele z białostockich placówek. W Białymstoku strajkuje 80% przedszkoli, 100% szkół podstawowych i 96% szkół ponadgimnazjalnych. Placówki pracy pozaszkolnej (poza Młodzieżowym Domem Kultury) podjęły pracę zgodnie z wcześniejszą deklaracją.

– Niestety polskie samorządy zostały pozostawione same sobie. W tej sytuacji trudno jest liczyć na jakiekolwiek wsparcie Ministerstwa Edukacji czy Kuratorium Oświaty. Z ich strony nie ma żadnego zainteresowania. Musimy radzić sobie sami – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – W ten pierwszy dzień strajku najważniejsze było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które przyszły do placówek. W naszej ocenie to bezpieczeństwo zostało zapewnione.

Miasto Białystok na bieżąco monitoruje sytuację związaną ze strajkiem nauczycieli. Jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek oświatowych. Dane dotyczące osób strajkujących pochodzą z godz. 9.00.

Przedszkola:

  • liczba nauczycieli – 681, ponad 58,4% przystąpiło do strajku (398 osób)
  • liczba pracowników niedydaktycznych – 767, ok. 15% przystąpiło do strajku (115 osób)
  • liczba dzieci – 6246, ok. 7,8% przyszło do placówek (485 osób).

Szkoły podstawowe:

  • liczba nauczycieli – 2975, ponad 52,6% przystąpiło do strajku (1566 osób)
  • liczba pracowników niedydaktycznych – 1111, ok. 7% przystąpiło do strajku (78 osób)
  • liczba dzieci – 21618, ponad 5,5% przyszło do placówek (1194 osoby).

Szkoły ponadgimnazjalne i inne placówki:

  • liczba nauczycieli – 1928, ok. 47,7% przystąpiło do strajku (919 osób)
  • liczba pracowników niedydaktycznych – 610, ok. 3,3% przystąpiło do strajku (20 osób)
  • liczba dzieci – 13324, ok. 6,3% przyszło do placówek (834 osoby).

W trakcie pierwszego dnia strajku rodzice i opiekunowie mogli m.in. zostawić swoje dzieci w szkołach i przedszkolach, gdzie organizowano zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Opiekę zapewniali pracownicy, którzy nie strajkują, a także mający uprawnienia z innych miejskich placówek – np. Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, wychowawcy podwórkowi. Inna możliwość to korzystanie z oferty miejskich jednostek kultury czy klubów osiedlowych. Aby zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej Miasto zwiększyło także liczbę patroli Straży Miejskiej i policji.

Warto też pamiętać o tym, że prezydent Tadeusz Truskolaski zdecydował, że pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku mogą w czasie strajku przyjść do pracy z dziećmi. Z tej możliwości przy ul. Słonimskiej 1 w poniedziałek skorzystało kilkunastu pracowników.

Dziś (8 kwietnia) odbyło się także spotkanie powołanego przez prezydenta Białegostoku zespołu ds. monitorowania sytuacji organizacyjnej przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. W czasie strajku takie spotkania będą się odbywały codziennie.

Kamila Bogacewicz

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments