Teatr Łątek Supraśl realizuje projekt „Pieśni rzeki-rzeka tradycji” w ramach programu Etno Polska 2024. W ramach działania w czterech miejscowościach położonych nad rzeką Supraśl odbędą się warsztaty śpiewu prowadzone przez Anię Brodę oraz Julitę Charytoniuk, warsztaty wyplatania Wianków prowadzone przez Emilię Szatyłowicz oraz spektakl Pieśni Rzeki Teatru Łątek Supraśl (Krzysztof i Ewa Zemłowie) z muzyką i śpiewem na żywo Ani Brody. Pierwsze wydarzenia już w najbliższy weekend 26-28 lipca w Supraślu i Wasilkowie.
Pieśni Rzeki to działanie artystyczne skierowane do mieszkańców i gości miejscowości położonych wzdłuż podlaskiej rzeki Supraśl z Gmin: Michałowo, Supraśl, Gródek, Wasilków. Punktem wyjścia do działań jest spektakl Teatru Łątek Supraśl pn. „Pieśń rzeki”. Powstał on na bazie zebranych polskich ballad ludowych, w których głównym wątkiem jest woda, ciecz, rzeka. W każdej z czterech miejscowości odbędą się warsztaty etnograficzne poświęcone tradycji, obrzędom i zwyczajom związanymi z wodą oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego. Zwieńczeniem tych działań będzie plenerowy spektakl „Pieśni rzeki” wraz z muzyką na żywo, którą współtworzyć będą uczestnicy warsztatów śpiewaczych. Organizatorzy chcą przypomnieć jak ważną rolę w lokalnej kulturze, tradycji i życiu małych społeczeństw pełniła niegdyś rzeka. Udział w każdym z wydarzeń jest bezpłatny.
Na uczestników wydarzeń czekają
Warsztaty śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Anię Brodę – kompozytorkę, wokalistkę, cymablistkę i producentkę.
Warsztaty wyplatania wianków połączone z gawędą etnograficzną prowadzone przez Emilię Szatyłowicz – propagatorkę kultury ludowej znanej z prowadzenia profilu IG Ruda na Podlasiu.
Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo Teatru Łątek Supraśl (Ewa i Krzysztof Zemło, Ania Broda)
Warsztaty śpiewu tradycyjnego
26 lipca 2024. godz. 16:00-19:00
Supraśl, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Cieliczańska 1 – prowadzenie Ania Broda Zapisy tutaj
27 lipca 2024 godz. 16:00-19:00
Wasilków – Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, Żurawia 13 – prowadzenie Ania Broda Zapisy tutaj
Pieśni Rzeki – spektakl z muzyką na żywo i warsztaty etnograficzne
27 lipca 2024, Supraśl (zakręt rzeki przy klasztorze)
18:30 Warsztaty wyplatania wianków – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
21:00 Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Ania Broda i uczestnicy warsztatów)
28 lipca 2024, Wasilków (Cypel nad rzeką Supraśl)
18:30 Warsztaty wyplatania wianków – prowadzenie Emilia Szatyłowicz
21:00 Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką i śpiewem na żywo (Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Ania Broda i uczestnicy warsztatów)
Pieśni Rzeki – spektakl plenerowy z muzyką na żywo Ani Brody
„Pieśni rzeki” to spektakl, do którego inspiracją były polskie ballady ludowe. Na ich bazie stworzono teatrodyski – inscenizacje pieśni realizowane w różnych technikach teatru cieni i światła. Układają się one w opowieść – teatralną balladę o miłości i śmierci . Ważnym był dobór utworów. Elementem wspólnym dla wszystkich był motyw rzeki, wody, cieczy. Miłość jest bowiem nurtem, który nas porywa, czy tego chcemy czy nie, i nie wiadomo gdzie nas zaniesie. Podczas spektaklu aktorzy-animatorzy nie wypowiadają ani jednego słowa. Przemawiają obrazy, muzyka i śpiew, które stanowią warstwę dźwiękową całego spektaklu. W trakcie spektaklu muzyka będzie grana na żywo (cymbały Ania Broda i śpiew Ania Broda/Julita Charytoniuk i uczestnicy warsztatów śpiewu).
Warsztaty śpiewu tradycyjnego
Warsztaty przeznaczone dla osób doświadczonych, ale też tych które nie mają doświadczenia. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają swój głos i jego możliwości. W trakcie warsztatów pojawią się ćwiczenia ruchowe, oddechowe, rozluźniające struny głosowe, dykcyjne. Punktem wyjścia będą pieśni tradycyjne wykorzystane sztuce „Pieśni rzeki”. Osoby chętne będą mogły wziąć udział jako wykonawcy partii śpiewanych podczas spektaklu „Pieśń Rzeki”. Prowadzenie Ania Broda, obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona)
Warsztaty wyplatania wianków z pogadanką etnograficzną.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach tworzenia wianków, które odbędą się przed wieczornym spektaklem. Podczas warsztatów poza wyplataniem wianków uczestnicy posłuchają opowieści o roli ziół i roślin w kulturze i tradycji, o zwyczajach i tradycjach związanych z wodą. Prowadzenie Emilia Szatyłowicz
Partnerami działania są lokalne instytucje kultury: Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Gminne Centrum Kultury w Gródku.
Pieśni rzeki – rzeka tradycji (zespół realizacyjny)
Krzysztof Zemło – reżyseria, aktor-animator
Ewa Zemło – scenografia, grafika, aktorka-animatorka
Ania Broda – muzyka, śpiew, warsztaty pieśni tradycyjnych
Julita Charytoniuk – śpiew, warsztaty pieśni tradycyjnych
Emilia Szatyłowicz – warsztaty wyplatania/etnograficzne
Przemek Waczyński – koordynacja
W dniach 16-18 sierpnia 2024 roku takie same działania odbędą się w Michałowie i Gródku. Zapisy na warsztaty prowadzone przez Julitę Charytoniuk – etnografkę, śpiewaczkę i badaczkę muzyki tradycyjnej oraz animatorkę kultury rozpoczną się na początku sierpnia. Więcej informacji na stronie Teatru Łątek Supraśl teatrlatek.pl. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.