Podlaski Pomost Kultury – inauguracja

Ruszyła druga edycja trzyletniego projektu pod nazwą Podlaski Pomost Kultury. Realizuje go WOAK w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Podobnie jak w poprzedniej edycji będą warsztaty, szkolenia, granty, a wszystko po to, by nauczyć dzieci i młodzież w regionie nie tylko korzystać z oferty kulturalnej, ale także ją tworzyć. Na konferencję rozpoczynającą projekt do białostockich Spodków przyjechało blisko stu lokalnych edukatorów, animatorów, pracowników instytucji kultury, bibliotek oraz organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli kół gospodyń wiejskich. Konferencję otworzył Cezary Mielko, dyrektor WOAK w Białymstoku.

Niezmiernie się cieszymy, że WOAK ponownie uzyskał zaufanie Narodowego Centrum Kultury. Podlaski Pomost Kultury wzmocnił naszą instytucję, ale przede wszystkim wzmocnił lokalne działania, lokalne społeczności – podkreślał dyrektor. – Najwięcej środków przeznaczymy na regranting, czyli na działania organizowane przez małe ośrodki regionalne, w małych miejscowościach, czyli tam, gdzie te pieniądze są one najbardziej potrzebne.

Tym razem konferencja poświęcona była tradycji, kulturze ludowej i aktywizacji wiejskiej społeczności lokalnej. Ryszard Michalski z olsztyńskiego Stowarzyszenia „Tratwa” mowił o tym „jak szukać nowego w starym, czyli o praktyczności tego, co przeszłe”. Drugą prelekcję – „Animacja społeczna na wsi z wykorzystaniem modelu ABCD” – wygłosił Zbigniew Mieruński, prezes Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, długoletni dyrektor Domu Kultury w Gołdapi. Beata Matyskiel, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, opowiedziała o przykładach wykorzystania kultury ludowej i tradycji lokalnych w animacji życia kulturalnego miejscowości.  Konferencja zakończyła się warsztatami dla kół gospodyń wiejskich i osób działających na terenach wiejskich pod hasłem „Kim jesteśmy i co nam to daje? Co możemy robić?”. Poprowadził je koordynator Podlaskiego Pomostu Kultury Damian Dworakowski.

Projekt Podlaski Pomost Kultury jest realizowany od 2016 roku. Jego celem jest utworzenie sieci stałej współpracy pomiędzy instytucjami kultury i placówkami edukacyjno-oświatowymi województwa podlaskiego. Podczas pierwszej edycji PPK WOAK przeprowadził diagnozę potrzeb w zakresie edukacji kulturowej w województwie podlaskim. W odpowiedzi na wyniki animatorzy kultury, nauczyciele i przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli uczestniczyć w kilkunastu specjalnie zorganizowanych warsztatach z zakresu animacji kulturowej, by potem wykorzystać zdobyte umiejętności przy własnych działaniach. Przeszkolono w ten sposób ponad 350 osób. Organizowane były również spotkania informacyjne, konferencje i dyskusyjne fora kultury. Główne działanie Pomostu – regranting – pomógł zrealizować prawie 50 projektów kulturalnych w całym województwie. Miały one w większości charakter interdyscyplinarny – od warsztatów tanecznych, teatralnych, plastycznych, dziennikarskich, przez ciekawe happeningi, publikacje, po samodzielnie przygotowane filmy, albumy i komiksy.

Kolejna edycja projektu to szansa, aby edukacja kulturowa w naszym województwie stała się skuteczna i nowoczesna. W ramach PPK przez trzy lata WOAK otrzyma dofinansowanie w wysokości 780 tysięcy złotych – połowę tych środków zapewni NCK, a drugą część samorząd województwa podlaskiego.

Więcej informacji o Pomoście można znaleźć na stronie www.woak.bialystok.pl/pomost

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments