„Podlaskie ziołami pachnące”

8 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie odbył się festyn etnograficzny „Podlaskie ziołami pachnące”. To ostatnia w tym roku impreza w skansenie, poświęcona ziołom oraz ich zastosowaniu dawniej i dziś.
W ramach imprezy otwarto plenerową wystawę fotograficzną „Drewniana architektura sakralna na Podlasiu” oraz wystawę krajek w Dworze z Bobry Wielkiej. Odbyły się warsztaty wykonywania krajek, warsztaty wykonywania naturalnych kosmetyków, a także warsztaty kulinarno- etnograficzne „Zastosowanie miodu i ziół w tradycyjnej kuchni Podlasia”.
W ramach festynu odbył się zorganizowany przez WOAK Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego. Na scenie zaprezentowało się dwudziestu pięciu wykonawców – zespołów śpiewaczych, kapel i solistów. Najważniejszą nagrodą była możliwość reprezentowania województwa podlaskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2020 roku. Z Podlasia wytypowano: Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy, Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Kapelę Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego, Eugenię Kuliś z Turośli, Annę Petrovską z córkami Kalisą i Darią, Jana Kanię i Mateusza Dziczka oraz Dawida Sutkowskiego.

Podczas festynu odbył się również koncert zespołu „Rodyna”, laureata na Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii zespołów śpiewaczych. 

Wystąpili również: zespół „Kompania Męska” (laureat przeglądu 2018) oraz grupa „Klekociaki”.

Foto: WOAK

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments