Podpisanie umowy na budowę tzw. ” małej obwodnicy” Choroszczy

Jeszcze przed przerwą świąteczną – 23 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Białymstoku Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Starosta Białostocki Jan Bolesław Perkowski, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku Marek Jędrzejewski oraz przedstawiciele wykonawcy: Mirosław Wróblewski – Prezes oraz Adam Chwieduk – Wiceprezes Zarządu PEUiM podpisali umowę na budowę nowego ważnego szlaku w gminie Choroszcz. Trasa nazywana jest „małą obwodnicą” Choroszczy, ponieważ jeszcze lepiej skomunikuje dwie podmiejskie miejscowości: Porosły i Krupniki, a wraz z nimi – miasto Choroszcz i pozostałą część gminy.

Przebudowa drogi powiatowej Porosły-Krupniki realizowana jest jako zadanie „Budowa drogi powiatowej Nr 1551B wraz z niezbędną infrastrukturą oraz budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej Nr 1535B”.

Inwestycja kosztować będzie blisko 8,5 mln zł i podzielona jest na poszczególne zadania: przy 50% kosztach wkładu własnego Gminy Choroszcz, zostanie zbudowana nowa droga wraz z wykonaniem nowej nawierzchni i chodnika dla pieszych; dodatkowo zostanie też zbudowany szlak pieszy do miejscowego sklepu „Chorten”. W ramach inwestycji, Gmina Choroszcz w 100% z własnych środków uzbroi drogę w sieć kanalizacji sanitarnej wraz z odejściami bocznymi w ul. Lipowej w Krupnikach i przyłączami w ul. Wierzbowej w Porosłach – co wyniesie ponad 760 tys. zł, na własny koszt wykona też oświetlenie uliczne za kwotę ponad 131 tys. zł.

Jest to kolejna inwestycja, która nie znalazła się przypadkowo w naszym budżecie – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Tym niemniej bardzo się cieszę, że będzie u nas realizowana. Krupniki i Porosły to dwie miejscowości podmiejskie, o wyraźnie aglomeracyjnym charakterze – tak od początku zostały zdefiniowane w naszych dokumentach planistycznych i tak jest w rzeczywistości. Miejsca te w ostatnich latach dynamicznie się rozwijają, dlatego nowe szklaki komunikacyjne, nowe połączenia są tam bardzo potrzebne – dodaje. Realizacja „małej obwodnicy” Choroszczy – jak ją nazywamy, zbiegła się z historycznym oddaniem w 2020 roku tzw. węzła Porosły. Zatem jeszcze tylko kilka-kilkanaście miesięcy i również gmina Choroszcz zyska kolejne dogodne połączenie zarówno z tą epokową inwestycją, jak i w obrębie własnej przestrzeni – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Przebudowa drogi powiatowej Porosły-Krupniki nastąpi do końca 2021 roku. Inwestycja jest możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. (PEUiM) z siedzibą w Białymstoku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments