Politechnika Białostocka otwiera Ogród Nauki PB

Ogród Nauki PB to miejsce upamiętniające ludzi Politechniki Białostockiej, którzy przyczynili się do rozwoju nauki i samej uczelni. Pierwsze osiem grabów władze uczelni posadzą na terenie zielonym przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej już 16 kwietnia 2024 roku, w samo południe.

Społeczność akademicka Politechniki Białostockiej w roku Jubileuszu 75-lecia PB rozpoczyna sadzenie drzew w Ogrodzie Nauki PB. W ten zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju pomysł jednocześnie pozostawi przyszłym pokoleniom dostojne graby i upamiętni osoby, bez których nie wyobraża sobie dziś rozwoju największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce. Dlatego pierwsze osiem grabów, które zasadzi wspólnie 16 kwietnia społeczność Politechniki Białostockiej będzie dopiero początkiem lasu drzew, które zapuszczą korzenie przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia, podobnie jak w świadomości mieszkańców Białegostoku, regionu, środowisk akademickich w Polsce i świecie zakorzeniona jest Politechnika Białostocka.

Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, wraz z gronem Prorektorów zaproponowała, by wśród pierwszych zasadzonych w Ogrodzie Nauki PB drzew znalazły się graby upamiętniające postaci profesor Eudokii Ostaszewicz, jednej z inicjatorek powołania w Białymstoku, tuż po II wojnie  światowej, wyższej uczelni technicznej, oraz profesora Tadeusza Korneliusza Bełdowskiego – pierwszego Rektora Politechniki Białostockiej.

Każdy z Wydziałów Politechniki Białostockiej podejmował autonomiczną decyzję, kogo będzie upamiętniało drzewo w budowanym przez uczelnię Ogrodzie Nauki PB:

Wydział Architektury – prof. dr. hab. inż. arch. Witold Czarnecki

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku – prof. dr hab. inż. Andrzej Janusz Królikowski

Wydział Elektryczny – mgr. inż. Karol Białkowski

Wydział Informatyki – dr inż. Cezary Bołdak

Wydział Inżynierii Zarządzania – prof. dr. hab. Bazyli Poskrobko

Wydział Mechaniczny – prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako

Ogród Nauki PB z czasem się rozrośnie. Przybędzie mu nowych nazwisk, które sygnują wspaniałe wynalazki, nowe technologie i edukację kolejnych pokoleń młodych inżynierów.

Okazuje się, że w życiu nie ma przypadków. W miejscu, w którym Politechnika Białostocka zasadzi las grabów upamiętniających ważne dla jej społeczności osoby, od 1935 roku przebiegała ulica Grabowa łącząc Szosę Zwierzyniecką z ulicą Świerkową. Dziś w tym miejscu będzie Ogród Nauki PB z zieleniącymi się grabami, a Grabowej trzeba szukać pomiędzy ulicą Mickiewicza a Dojlidami Górnymi.

W akcję bezpiecznego transportu dorodnych grabów włączył się cały Dział Gospodarczy Politechniki Białostockiej. Przy każdym z drzew pojawi się tabliczka informująca, kogo upamiętnia konkretne drzewo. Umieszczone zostaną na standach z motywem wycinanki z pobliskiego budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Układ motywu nie jest przypadkowy – wg polskiego alfabetu Braille’a układa się w litery „PB”.

Nad projektem, doborem materiałów i specyfikacją techniczną standów czuwał dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

– Założymy ogród, który poświęcony jest naszym mentorom i mistrzom. Będzie można tu przyjść, pospacerować wśród wspaniałych grabów i powspominać naszych profesorów. Na początek zasadzimy osiem pierwszych grabów, ale nasz ogród będzie się rozwijał – mówi koordynator akcji „Ogród Nauki PB” dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej dodając, że wybrana lokalizacja jest najlepsza i zapewni ponadto wspaniały widok z Sali Senatu oraz Biblioteki Politechniki Białostockiej mieszczącej się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Akcja sadzenia drzew odbędzie się 16 kwietnia 2024 o godz. 12.00, przy CNK (teren u zbiegu ulic Świerkowej oraz Zwierzynieckiej).
Wezmą w niej udział władze uczelni oraz władze 6 wydziałów.
Wydarzenie zainauguruje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Zachęcamy całą społeczność Politechniki Białostockiej, absolwentów i sympatyków uczelni do udziału w uroczystości!

Akcja „Ogród Nauki” jest wpisana w realizację strategii „Moja Zielona Politechnika”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments