Noc Innowacji to szansa, by na żywo obejrzeć największą uczelnię techniczną w północno-wschodniej Polsce! Politechnika Białostocka przygotowała na piątek, 20 października, już od godziny 16 do godz. 20 kilkanaście interesujących pokazów, doświadczeń i prezentacji. Każdy może się zapisać!
Naukowcy z Politechniki Białostockiej zapraszają na ciekawe i społecznie użyteczne prezentacje i doświadczenia. Podpowiedzą i wyjaśnią „którędy ucieka ciepło z mieszkania i co z tego wynika?”, zaprezentują możliwości termowizji w diagnostyce cieplnej budynków, pokażą w laboratorium jak odpady organiczne mogą stać się cennym źródłem energii, czyli biogazem.
Badacze z największej w Polsce północno-wschodniej uczeni technicznej przyjrzą się, co kryje w sobie kropla wody. Można będzie zaobserwować pierwotniaki, glony, sinice i inne drobne organizmy, które gołym okiem trudno dostrzec. Młodzi ludzie będą mogli zamienić się w detektywów i pod opieką prof. Moniki Kalinowskiej ubrani w fartuchy, zaopatrzeni w sprzęt laboratoryjny i specjalne odczynniki chemiczne, samodzielnie przeprowadzą barwne reakcje chemiczne w probówkach. Na podstawie własnych obserwacji oraz wskazówek prowadzącej rozwiążą chemiczną zagadkę. Podczas zajęć „Pożyteczne enzymy” wezmą udział w wykrywaniu enzymów pochodzenia roślinnego, dowiedzą się czym są enzymy i w jaki sposób działają. Ich starsi koledzy – studenci z koła naukowego CON-KRECIK odczarują…beton. Osoby o zacięciu artystycznym wraz ze studentami z koła naukowego ARTchitektura już o godz. 14 będą mogły uczestniczyć w kilkugodzinnych warsztatach z malowania i łączenia kolorów!
Na doświadczenia, pokazy i prezentacje w laboratoriach obowiązują zapisy. Każde wydarzenie ma swój opis, podane godziny i lokalizację. Wystarczy wybrać i zgłosić swój udział: https://noc-innowacji2023.pb.edu.pl/program/lista-wydarzen/ do czwartku, 19 października, do godz. 14.
Więcej o Nocy Innowacji 2023 w Politechnice Białostockiej pod adresem: https://noc-innowacji2023.pb.edu.pl/.
Na stronie internetowej Nocy Innowacji w Politechnice Białostockiej można obejrzeć zapisy wideo ciekawych doświadczeń, eksperymentów, czy patentów, jakie zdobyli naukowcy, badacze i studenci zrzeszeni w jednym z ponad 60 kół naukowych działających w Politechnice Białostockiej.