Politechnika Białostocka zorganizowała Turniej Robotów EastROBO 2025

Niemal 200 uczestników z Polski i Litwy zaprezentowało swoje konstrukcje robotyczne na Międzynarodowym Turnieju Robotów EastROBO 2025, który zorganizowała Politechnika Białostocka. Zawody są jedną z największych tego typu imprez w północno-wschodniej Polsce.

Politechnika Białostocka zorganizowała 10. edycję Międzynarodowego Turnieju Robotów EastROBO. W wydarzeniu wzięło udział ponad 220 robotów – od konstrukcji z klocków LEGO po zaawansowane łaziki. Rywalizację rozegrano w dziesięciu konkurencjach.

Największe emocje wzbudziły te, które przed konstruktorami i ich robotami stawiały najtrudniejsze wyzwania. To między innymi Linefollower, w której liczy się szybkie i bezbłędne podążanie robota za wyznaczoną linią, albo kategoria sumo, w której roboty autonomicznie toczą pojedynki na specjalnej macie. Koronną kategorią zawodów jest FreeStyle, w którym każda z osób, zarówno obserwatorów, jak i zawodników, głosuje w plebiscycie na najlepszego robota turnieju.

W EastROBO 2025 w konkurencji FreeStyle na podium stanęły dwie konstrukcje: litewski „Catch the light, „RoboLabas”, wybrany głosami publiczność i „Polones” z Politechniki Białostockiej, którego docenili sędziowie turnieju.

Polones to platforma jezdna z różnymi możliwościami, na przykład ze skanowaniem i mapowaniem przestrzeni w technologii 2D i 3D. Może być używana w wojsku, czy przez inne służby zabezpieczające dany teren – mówi Marek Lipski, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, członek sekcji PB Rover Team zajmującej się budową analogowych łazików marsjańskich w Kole Naukowym Robotyków.

W marcu 2025 roku konstrukcja Polones zdobyła pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych „Sun city robot Battle”, które odbyły się w Szawle na Litwie.

Patrycja Bućko z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej zbudowała łazika ExCam do zbierania danych o badanym terenie. Swoją konstrukcję prezentowała w kategorii FreeStyle.

To łazik badawczy. Budując go chciałam się głównie skupić na tym, żeby stworzyć uniwersalną platformę. Do niej można dokładać kolejne urządzenia, na przykład licznik Geigera do szybkiego wykrywania obecności promieniowania – wyjasnia Patrycja.

Wśród uczestników Międzynarodowego Turnieju Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej można było spotkać uczniów z całej Polski, m.in. z Białegostoku, podkatowickiego Bierunia, Malechowa w woj. zachodniopomorskim, Koszalina, Rybnika w województwie śląskim czy z Gdańska.

Z grupą podopiecznych z koła robotyki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku budujemy i programujemy roboty autonomiczne, staramy się krzewić pasję do robotyki, a także konkurować w zawodach robotycznych na zasadach fair play – mówi Michał Kaczmarek z Klubu Młodych Robotyków ROBOILO. – Jest w tym dużo frajdy, ale też okazja do zdobycia umiejętności techniczno-inżynieryjnych.

Do rywalizacji w kategorii LEGO Sumo i Minisumo swoje roboty wystawili uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie.

Takiego robota trzeba najpierw zbudować, potem zaprogramować, wgrać program na kostkę i wybrać odpowiednią prędkość, żeby przejechać trasę. To nie jest trudne, a robota można zbudować takiego jakiego się chce. Zależy od wyobraźni – opowiada Kajetan Pacławski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie.

Szkoły wyższe reprezentowali studenci z Politechniki Białostockiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej. Litewscy zawodnicy przyjechali z Poniewieża.

EastROBO to wielkie święto pasjonatów robotyki i technologii. Od 2012 roku organizują je studenci z koła naukowego Mobilne Systemy Inteligentne działającego przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Zawody organizujemy z pasji do robotyki – mówi Bartłomiej Karanowski, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej i wiceprezes Koła Naukowego Mobilne Systemy Inteligentne. – Choć to spory wysiłek organizacyjny, to EastROBO jest już taką naszą tradycją. Co roku jest dużo chętnych, żeby w nich wystartować. Od maluchów, które potrafią zbudować roboty z klocków, po zawansowanych konstruktorów, z którymi nasze koło często spotyka się na krajowych i międzynarodowych turniejach. W robotyce tak naprawdę liczy się pomysł. To jest chyba najciekawsze w tym wszystkim. Ponieważ w zależności od pomysłu robot może mieć większe lub mniejsze szanse na wygraną w swojej konkurencji – podkreśla Bartłomiej.

Na Międzynarodowym Turnieju Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej można było zobaczyć różne typy konstrukcji robotycznych, spotkać młodych ludzi, którzy pasjonują się ich budowaniem, obejrzeć pojedynki robotów w walkach sumo, czy konkurencjach typu line follower.

To szlachetna i piękna rywalizacja, właściwie to na umysły, bo liczy się pomysł, kreatywność, spryt w rozegraniu walki – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. – Jestem pełen podziwu dla organizatorów tego wydarzenia, bo z roku na rok ten turniej się rozkręca, pojawiają się ciekawe konkurencje, nowi uczestnicy. Całość jest niezwykle cenna dla młodych ludzi, dla naszych studentów w rozwijaniu ich naturalnych predyspozycji do konstruowania innowacyjnych rozwiązań, a także zdobywania doświadczeń organizacyjnych.

Podczas EastROBO 2025 rozegranych zostało 10 konkurencji: Junior LEGO Sumo, Junior LEGO LineFollower, LEGO Sumo, LEGO LineFollower, Freestyle, LineFollower, LineFollower Turbo, Micro Sumo, Mini Sumo, Mega Sumo.

Międzynarodowy Turniej Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej odbył się 5 kwietnia 2025 r. Wydarzenie zorganizowało Koło Naukowe Mobilne Systemy Inteligentne działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej we współpracy z wolontariuszami z Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej.

Organizację zawodów wsparło Miasto Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Partnerzy: Yuniversal Podlaski, TME – Transfer Multisort Elektronik, PyStok, STMicroelectronics NV

fot. Dariusz Piekut/PB

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x