Pomnik na grobie ks. kpt. Wiktora Gogolińskiego odnowiony

Odrestaurowany pomnik na grobie ks. kpt. Wiktora Gogolińskiego ps. ,,Wiktor”, poświęcono na cmentarzu parafialnym w Dobrzyniewie Kościelnym. Udział w uroczystości wziął wicestarosta Roman Czepe.

Duchowny był kapelanem 3. Zgrupowania Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, honorowym dowódcą 13. Mołodeczańskiej Brygady Armii Krajowej. Jego pomnik odnowiono staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Dyrektor Oddziału dr. Marek Jedynak oznaczył mogiłę kapłana tabliczką ,,Grób weterana”. Pomnik poświęcił Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie ks. kan. Leon Grygorczyk.

Przedstawiciele rady parafialnej otrzymali akt przekazania opieki nad grobem weterana walk o wolność i niepodległość Polski.
Po apelu pamięci delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogile ks. Gogolińskiego. Na uroczystości byli obecni poseł Dariusz Piontkowski, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, harcerze i mieszkańcy gminy. Wydarzeniu towarzyszyła asysta honorowa 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Grób wpisano do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem 4577.

Wiktor Gogoliński urodził się w 1904 r. w Zalesiu (powiat dziśnieński). W czasie II wojny światowej ks. Gogoliński angażował się w działalność konspiracyjną w szeregach Związku Walki Zbrojnej. Pod pseudonimem ,,Wiktor” pełnił funkcję kapelana w Armii Krajowej. We wspomnieniach po ks. Gogolińskim opisywane są msze święte, które odprawiał dla żołnierzy AK. Po wojnie duchowny został proboszczem parafii pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Uhowie. W 1949 r. został skierowany jako proboszcz do parafii pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu. 9 grudnia 1956 r. objął funkcję proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Funkcję tę pełnił do śmierci, 21 lipca 1958 r. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Na podst. IPN o. Białystok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments