Ponad 6,5 mln zł z funduszy europejskich na proekologiczny projekt w gminie Korycin
Przekazana dotacja pozwoli przeprowadzić kompleksową modernizację energetyczną Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej w Korycinie. W czwartek, 18 lipca, umowę w tej sprawie z przedstawicielami gminy podpisała wicemarszałek Wiesława Burnos.

Wicemarszałek podkreślała, że planowany projekty ma wiele aspektów: ekologiczny, finansowy i społeczny.

Przeprowadzona modernizacja energetyczna szkoły będzie kompleksowa. Zostaną zainstalowane pompy ciepła, nowe centralne ogrzewanie, wentylacja, docieplone zostaną ściany i poddasza oraz wymieniona stolarka okienna. Oświetlenie ma być wymienione na energooszczędne, zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. A to jeszcze nie koniec. Przy szkole zasadzone zostaną drzewa, założona będzie łąka kwietna, zamontowane budki lęgowe dla ptaków, powstanie zielona wiata rowerowa i tzw. ogrody deszczowe w skrzyniach.

Projekt ma też aspekt edukacyjny. W holu szkoły pojawi się tablica świetlna, która pozwoli na podgląd online produkcji energii elektrycznej z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, schemat instalacji zaprezentuje kolejna tablica. A trzecie tego rodzaju urządzenie – prezentujące poziom CO2 w powietrzu – znajdzie się w pracowni chemii.

– Zależy nam na przystosowaniu tego obiektu do nowoczesnych standardów patrząc w perspektywie dalekiej przyszłości. Te środki, które pozyskujemy w tym momencie z Unii Europejskiej, są dla nas olbrzymim wsparciem. A inwestycja będzie, jak na skalę naszej gminy, naprawdę niezwykła – mówił wójt gminy Korycin Mirosław Lech dziękując samorządowi województwa za dofinansowanie projektu.

Zwieńczeniem projektu ma być konferencja na temat zastosowanych w obiekcie rozwiązań prośrodowiskowych i osiągniętych rezultatów. Całkowita wartość zadania to blisko 9,5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie nigdzie opublikowany

*