Przed nami 12. Podlaska Oktawa Kultur!

Już w najbliższą środę Rynek Kościuszki rozkwitnie feerią barw i dźwięków. Jak co roku, pod koniec lipca, w Białymstoku i całym województwie rusza Podlaska Oktawa Kultur – prawdziwe święto muzyki, tańca i wielokulturowości.

Na festiwal zaprasza Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który organizuje Oktawę już po raz dwunasty. W tym roku, od 24 do 28 lipca, widzowie festiwalu zobaczą blisko 600 artystów z 12 krajów: Polski, Ukrainy, Izraela, Serbii, Rosji, Białorusi, Słowacji, Rumunii, Litwy, Gruzji oraz – po raz pierwszy – z Hiszpanii.

Z roku na rok zapraszamy coraz lepsze zespoły – przekonuje Cezary Mielko Dyrektor Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Białymstoku – W tym roku gwiazd będzie naprawdę wiele. Już pierwszego dnia zespół Huun-Huur-Tu  z dalekiej Tuwy, poza tym Orkestar Kristijana Azirovića z Serbii, czy Volynskyi Narodnyi Hor z Ukrainy.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja imprezy jest rekordowa pod względem liczby miejsc, w których odbędą się festiwalowe koncerty. Główna scena, jak co roku, stanie na białostockim Rynku Kościuszki, ale muzyka z najdalszych zakątków świata rozbrzmiewać będzie w całym województwie podlaskim. W tym roku chęć znalezienia się na mapie Oktawy wyraziły aż 32 podlaskie miejscowości, w tym po raz pierwszy Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla i Sokole.

Podlaska Oktawa Kultur to już marka i wspaniała inicjatywa promująca nasze województwo – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego – W tym roku padł rekord miejscowości, w których zagości Oktawa, a ja mam nadzieję, że ten festiwal jeszcze bardziej rozkwitnie. Cieszę się że mieszkańcy  naszego regionu będą mogli poznać kulturę innych krajów, ale też odwrotnie – że zespoły z całego świata będą mogły zwiedzić nasze województwo i zobaczyć wspaniałe zakątki naszego  regionu.

Podlaska Oktawa Kultur od początku skupiała się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie festiwal  prezentuje  piękno folkloru z całego świata.

Tego festiwalu nie trzeba zachwalać, bo wszyscy go kochają – podkreśla Agnieszka Brulińska-Skarżyńska, z Departamentu Urzędu Miejskiego w Białymstoku – cieszę się, że serce Białegostoku – Rynek Kościuszki będzie tętnił muzyką, śpiewem i promieniował dobrą energią. Bo to festiwal otwartości i życzliwości.

Na festiwalu dominuje taniec, śpiew i muzyka w rozmaitej formie. Podczas jednego dnia imprezy można zobaczyć zespół pieśni i tańca, usłyszeć kapelę wykonującą niestylizowane utwory ludowe, orkiestrę symfoniczną, śpiewy chóralne czy zespoły łączące etniczne wokale z elektrycznymi brzmieniami. Ale Oktawa to nie tylko koncerty, to także szereg imprez towarzyszących.

Z roku na rok staramy się wzbogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania – podkreśla Cezary Mielko, Dyrektor WOAKu –  I tak już dziś zapraszamy na  potańcówkę festiwalową, którą organizujemy  we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, a zagrają takie zespoły jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich czy Romoda i Ot-Tuda. Zapraszając grupy, mamy na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych i w tym roku przygotowaliśmy naprawdę bogatą ofertę takich zajęć. Warto też zauważyć, że festiwal, wzorem dwóch ostatnich lat będzie transmitowany na kanale You Tube, a do tego będzie można na bieżąco poznawać zespoły i gości w naszym studiu festiwalowym.

Podlaska Oktawa Kultur to impreza dla całych rodzin: maluchów, nastolatków, osób dorosłych i seniorów. W Białymstoku ci ostatni przeważnie zajmują miejsca na ławeczkach ustawionych przed sceną, najmłodsi krążą głównie wokół specjalnego namiotu z animacjami dla dzieci, a dorośli i nastolatki tłumnie oblegają stoliki kawiarniane na Rynku Kościuszki. Warto znaleźć czas, żeby w otoczeniu pięknych dźwięków przekonać się, jak wspaniale można poprzez folklor promować ideę otwartości i wielokulturowości.

Więcej informacji o festiwalu, w tym pełen program, znajduje się na stronie oktawa.woak.bialystok.pl

źródło: WOAK w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments