Przed nami Gala Wolontariatu

W tym roku po raz kolejny białostockie organizacje pozarządowe wspólnie będą świętować międzynarodowy dzień wolontariusza. Z tej okazji pod patronatem Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok podczas „Gali Wolontariatu" podziękują osobom pracującym społecznie na ich rzecz, wręczając okolicznościowe medale i dyplomy. Impreza będzie miała miejsce 3 grudnia o godzinie 16:00 na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Galę uświetni także występ zespołu muzyki dawnej prowadzony przez Fundacją CANTIO. 

 

Praca, wykonywana za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna i warta szczególnego docenienia. W celu okazania szacunku dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To świetna okazja, by pokazać społeczności lokalnej ogrom wysiłku, jaki wkładają organizacje społeczne w niesienie pomocy innym ludziom, w szczególności na poziomie lokalnym. Taką okazją będą wspólne obchody dnia wolontariusza. 

 

Gala Wolontariatu jest organizowana w Białymstoku już po raz kolejny. Co roku udaje się przy tej okazji zgromadzić całą rzeszę zaangażowanych i aktywnych osób. Jest to także okazja do podziękowań, na co w normalnych warunkach pozostaje niewiele czasu. Jak wskazują miejscy społecznicy, warto o tym pamiętać, szczególnie ze względu na fakt, że poziom zaangażowania w wolontariat wśród Polaków jest dość niski i wynosi około 18%. – Jest on bardzo istotny dla organizacji pozarządowych – zauważa Marcin Kruhlej, prezes Federacji Organizacji Pozarządowych – Ponad 61% organizacji pozarządowych korzysta ze wsparcia wolontariuszy w swoich działaniach – podkreśla. 

 

Wolontariusze to równie często kobiety, jak i mężczyźni , zdecydowanie częściej osoby młode (odsetek wolontariuszy wśród osób do 26 roku życia to 26%), dobrze wykształcone (z wykształceniem wyższym – 30%) oraz lepiej zarabiające (z gospodarstw domowych, których dochód przekracza 4000 złotych miesięcznie – 24%). wśród wykonywanych w ramach wolontariatu aktywności dominuje bezpośrednia pomoc, wsparcie lub działanie na rzecz innych ludzi – angażuje się w ten sposób 54% osób. Połowa (51%) osób zaangażowanych społecznie wyjaśnia to chęcią bycia przydatnym, a 46% po prostu uważa, „że w życiu trzeba pomagać". Ponad jedna czwarta (28%) sądzi też, że warto współdziałać, a 23% deklaruje, że nie są im obojętne problemy i ważne kwestie społeczne. Aż 46% deklaruje, że takie działania sprawiają im po prostu przyjemność.

 

W tym roku w organizację Gali Wolontariatu zaangażowały się organizacje z różnych obszarów – zarówno ELEOS, jak i Stowarzyszenie „My dla innych", Fundacja „Białystok Biega" oraz pracująca społecznie redakcja portalu Senior Białystok. Do wspólnego świętowania organizatorzy zapraszają także inne zainteresowane instytucje, pracujące z osobami zaangażowanymi społecznie. Miejsca na pewno nie zabraknie dla nikogo. 

źródło: Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments