Rok 2018 w WOAK-u

Blisko z lokalnymi ośrodkami kultury w terenie
To był dobry rok dla WOAK-u, bardzo intensywny i bogaty w wydarzenia, projekty, działania. To, co najbardziej cieszy, to jeszcze większe zacieśnienie współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury w terenie, w całym województwie podlaskim. Było to możliwe między innymi dzięki Podlaskiemu Pomostowi Kultury oraz programowi Pomost dla Niepodległej.
Podlaski Pomost Kultury to projekt realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Trwał trzy lata i przyniósł ogromne korzyści – wzbogacił edukację kulturową dzieci i młodzieży w całym regionie. Nauczył animatorów i edukatorów współpracy, dzięki wspaniałym szkoleniom podniósł ich kwalifikacje i wreszcie, poprzez mikrogranty, umożliwił realizację świetnych projektów w lokalnych społecznościach. Mamy wiele sygnałów od animatorów kultury z całego regionu, że wreszcie mieli pieniądze na wprowadzenie w życie swoich projektów, a co więcej dzięki warsztatom wiedzieli, jak to najlepiej zrobić. Za kwotę 140 tysięcy zł udało się zrealizować w terenie 17 bardzo ciekawych projektów, z zakresu teatru, tańca, śpiewu, sztuk plastycznych, filmu, fotografii czy tradycji.
Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy programem Pomost dla Niepodległej. Gminne ośrodki kultury wzięły udział w naszym konkursie i 20 z nich mogło zrealizować najlepsze pomysły związane z kształtowaniem patriotyzmu. I tak za kwotę 100 tysięcy złotych udało się przeprowadzić między innymi: warsztaty z rysunku komiksowego i publikację komiksu, wydanie płyty z utworami patriotycznymi w nowoczesnych aranżacjach, wykonanie kwietnego kotylionu, wystawy fotograficzne, potańcówki w stylu retro, żywe lekcje historii w postaci muralu, spektakle taneczno-muzyczne, audycje radiowe, szlaki historyczne. Dzięki naszym grantom mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję poczuć tę wyjątkową rocznicę i świętować ją na swój własny sposób.

Czas cyfryzacji – z taśm na serwery
Rok 2018 to dla nas czas cyfryzacji. Wprowadziliśmy w życie projekt Podlaskie Zbiory Cyfrowe, co w praktyce oznacza, że niezwykle cenne nagrania audio i wideo, które pół wieku przeleżały w magazynach, wreszcie trafiły z taśm na serwery. Co więcej, obecnie można z nich za darmo korzystać na specjalnie uruchomionym przez nas portalu. Zawiera on zapis kulturalnego życia naszego regionu z ostatnich kilkudziesięciu lat. W sumie zdigitalizowanych zostało i udostępnionych: 300 godzin nagrań audiowizualnych, w tym 30 filmów i 200 nagrań muzycznych, 2000 zdjęć archiwalnych i 1000 obiektów piśmienniczych, takich jak afisze, ulotki, plakaty.

Tradycja w naszych rękach
Jednym z głównych zadań WOAK-u jest ochrona tradycyjnego dziedzictwa kulturalnego. Nam udało się to na wielu płaszczyznach – tańca, śpiewu, sztuki ludowej i rzemiosła, ale w sposób szczególny zatroszczyliśmy się o wizytówkę naszego regionu – tradycyjne tkactwo. Zrealizowaliśmy wspaniały projekt pod nazwą Nowy Wątek w Tkactwie Tradycyjnym. Zależy nam na ochronie i zachowaniu tradycyjnego tkactwa poprzez jego ożywienie i popularyzację, zwłaszcza wśród młodych osób. Poszukujemy więc atrakcyjnych sposobów uczenia wzorów, technik, między innymi poprzez animację poklatkową czy warsztaty etnodesignu. Stworzyliśmy także szlak edukacyjno-turystyczny – Kraina Wątku i Osnowy, który prowadzi przez 12 pracowni tkackich, jest pięknie oznakowany i opisany na stronie dwuosnowowa.pl.

Wielkie festiwale
Rok 2018 to oczywiście nasze wielkie festiwale – Podlaska Oktawa Kultur, Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”, Karnawał Dance Fest i Rockowania.
Podlaska Oktawa Kultur to święto muzyki, sztuki i folkloru. Już po raz 11., przez pięć dni serce festiwalu biło na rynku w Białymstoku, ale koncerty zespołów z całego świata odbyły się w 26 miejscowościach w całym regionie. Wystąpiło u nas 28 zespołów z 15 państw. Były koncerty, warsztaty, potańcówki i animacje z etnodesignu. Mieszkańcy regionu kochają Podlaską Oktawę Kultur, a turyści przyjeżdżają na ten festiwal nie tylko z całej Polski, ale i Europy.
Festiwal Piosenki Literackiej „W żółtych płomieniach liści im. Łucji Prus” – tu słyszymy tylko najlepszą muzykę i dobre, ambitne teksty. Na cenie utalentowani młodzi ludzie z całej Polski i wybitne gwiazdy piosenki literackiej w jury. Do tego warsztaty, konsultacje, a w tym roku, w związku z dziesiątą, jubileuszową edycją – także koncert laureatów z poprzednich lat. Wielu z nich robi wspaniałą karierę muzyczną.
Karnawał Dance Fest to największy projekt taneczny w północno-wschodniej Polsce. Formacje z całego kraju prezentują tu swoje najlepsze oraz premierowe choreografie. Co roku na scenie możemy podziwiać pół tysiąca tancerzy.
Rockowania – w tym roku odbyła się już trzecia edycja tego wojewódzkiego przeglądu zespołów rockowych. Jak co roku, zespoły grające szeroko pojętego rocka prezentowały się podczas eliminacji powiatowych odbywających się w całym województwie podlaskim, by walczyć o nagrodę główną, czyli pięć tysięcy złotych, oraz nagrodę specjalną – koncert live na antenie Polskiego Radia Białystok.

Ruch amatorski na topie
W 2018 roku wspierany przez nas amatorski ruch artystyczny nabrał wiatru w żagle. Kabaret Seniorów „Szpilka” jest rozchwytywany, Chór im. Stanisława Moniuszki zdobywa laury, ale największą metamorfozę przeszedł Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. W roku jubileuszowym, bo zespół obchodził swoje 65-lecie, tańczy w nim i śpiewa blisko 180 osób. Są grupy dziecięce, młodzieżowe, dorosłych i – uwaga – seniorów! Powstało sześć nowych choreografii, tancerze występują w nowych strojach i mogą się pochwalić nową, wspaniałą płytą. To tradycyjna muzyka, taniec i śpiew w nowej odsłonie. Kurpie porywają i zachwycają, a najlepszy na to dowód – 22 koncerty w ciągu roku.
Wystawy, konkursy, warsztaty
2018 rok był pełen pięknych wystaw (malarstwo, fotografia, grafika, sztuka ludowa), konkursów, (plastycznych, recytatorskich, teatralnych) i warsztatów. Oprócz tańca tradycyjnego, z którego WOAK już słynie, były też lekcje folkloru, gra na trąbce i prowadzone od kilku lat pokoje pracy twórczej, w których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Widać nas w Polsce
O WOAKu stało się głośno w całym kraju za sprawą Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, której byliśmy współorganizatorem. To wielka promocja i wielki prestiż. Przyjechało do nas blisko trzystu animatorów kultury z całego kraju. Tegorocznym tematem przewodnim była animacja+świętownie. Mogliśmy zobaczyć 20 najlepszych projektów kulturalnych, wymienić się doświadczeniami, zainspirować. Przygotowaliśmy dla naszych gości dziewięć wizyt studyjnych do najciekawszych zakątków naszego regionu. Wyjechali zachwyceni.

Tak, to był bardzo dobry rok – pełen kultury, sztuki, muzyki, tańca, z tradycją w tle i nowymi technologiami w użyciu. Udało się nam stworzyć sieć kulturalnego porozumienia i działania z animatorami, edukatorami i lokalnymi ośrodkami kultury w całym regionie. A przecież to jest właśnie nasza praca.

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments