11 lutego w niedzielę Podlaski Instytut Kultury gościł wszystkich, którzy chcieli zobaczyć, jak wygląda odnowiona siedziba instytucji i poznać ofertę PIKu.
Z radością witamy wszystkich gości. Drzwi Podlaskiego Instytuty Kultury w Białymstoku są zawsze otwarte dla mieszkańców Białegostoku oraz województwa podlaskiego. Chciałabym, aby hasło „kultura bliżej ludzi” nabierało rzeczywistego wymiaru. Po modernizacji pojawiło się wiele nowości. Mamy PIKotekę (dawne Mandarino), czyli miejsce, gdzie spotykać się będą wszyscy miłośnicy kultury, sztuki, miejsce rozmów o tym, co w kulturze ważne, ciekawe i inspirujące. Zapraszamy też do Galerii PIK, gdzie swoje prace będą pokazywać twórcy znani i ci, którzy dopiero zaczynają swoją artystyczną drogę – mówiła Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK.
Goście nie zawiedli. Chętnych do zwiedzania kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 były tłumy. W Pikotece – nowej, artystycznej przestrzeni w PIK, można było wysłuchać przepięknych, znanych i lubianych arii i piosenek w wykonaniu pracowników PIK: Justyny Wieruszewskiej-Biniek, Marty Szałkiewicz i Piotra Dołżyńskiego. Miłośnicy fotografii podziwiali zdjęcia zaprezentowane w Galerii PIK na wystawie zatytułowanej „Świat w obiektywie”, gdzie o sztuce zatrzymywania emocji w kadrze opowiadał Adam Ślefarski. W nowoczesnej sali multimedialnej goście oglądali film w technice 3D, a najmłodsi świetnie bawili się, grając w łamigłówki przygotowane na specjalnych monitorach. Ogromną popularnością cieszyło się artystyczne poddasze, gdzie Magdalena Talmon prezentowała Pokoje Pracy Twórczej, a Agnieszka Jakubicz zachęcała do spróbowania swoich sił w rozmaitych technikach hafciarskich. Niektórzy z naszych gości wyszli ze swoimi autorskimi koszulkami, które pomógł im przygotować Oktawiusz Stępień. Było twórczo, artystycznie i kreatywnie.
W PIK działają grupy stałe skupiające osoby pragnące rozwijać swoje artystyczne pasje. Można tu skorzystać z lekcji malarstwa, fotografii, śpiewu, można poznać sztukę tradycyjnego haftu i spróbować swoich sił w teatrze. Pasjonaci tych dziedzin będą spotykać się na poddaszu kamienicy, gdzie powstała komfortowo zaaranżowana przestrzeń do działań twórczych – opowiada Agnieszka Jakubicz z Działu Kultury Ludowej PIK.
Goście mogli także zapoznać się z ofertą PIK na nadchodzące miesiące. Tradycyjnie już latem odbędzie się Podlaska Oktawa Kultur, sztandarowa impreza PIK, podczas której prezentują się zespoły z całego świata, inspirujące się muzyką tradycyjną. Miłośników mocnych brzmień przyciągną Rockowania, które od lat są przestrzenią dla zespołów grających szeroko pojętą muzykę rockową. Miłośnicy teatru swoje święto będą mieli podczas PIKtoGRAmów – przeglądu teatrów amatorskich z naszego regionu. Ponadto PIK planuje wiele spotkań muzycznych, literackich, teatralnych, mnóstwo szkoleń i warsztatów.
Remont kamienicy kosztował 14 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu Polski ład oraz z budżetu województwa podlaskiego.
foto. Podlaski Instytut Kultury