W poniedziałek, 6 listopada, odbędzie się rekrutacja uczestników Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego w roku akademickim 2023/2024. W Białymstoku zapisy chętnych przeprowadzane będą w formie elektronicznej. W miastach partnerskich projektu – Augustowie, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach – rekrutację uczniów przeprowadzą samorządy we współpracy ze szkołami podstawowymi. Udział w projekcie jest bezpłatny, a jego organizację dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i samorządy partnerskie.
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to przedsięwzięcie edukacyjne Politechniki Białostockiej, które od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego! Na organizowanych przez uczelnię zajęciach chodzi przede wszystkim o rozbudzanie ciekawości świata i pasji do nauki. Mali studenci PUD-u mają okazję przekonać się i bezpośrednio doświadczyć, jak w życiu codziennym przydaje się wiedza z zakresu zjawisk przyrodniczych, fizycznych, matematycznych, ale też ekonomicznych i architektury. Wszystko to dzieje się w profesjonalnie wyposażonych laboratoriach uczelni, pod okiem wykładowców akademickich. Praktyczna forma zajęć jest wspaniałym gruntem do twórczego myślenia i kreatywności. Wielką atrakcją jest także okazja do wcielenia się w rolę studentów uczelni wyższej. Słuchacze PUD-u otrzymują indywidualne indeksy, do których zbierają kolejne zaliczenia za udział w zajęciach.
Programy poszczególnych edycji Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego różnią się między sobą i każdego roku są uaktualniane. W tegorocznej już 15. edycji projektu przewidziano 15 weekendowych spotkań, w tym jedno realizowane we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Od wykładu o atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego, po logiczne i matematyczne łamanie głowy, a także fascynujące eksperymenty ze światłem – tematy kolejnych zajęć w Politechnice Białostockiej skomponowano tak, że nie będzie czasu na nudę! Dzieci będą miały okazję poznać zagadnienia z zakresu architektury, informatyki, inżynierii środowiska, ekonomii. Odwiedzą studio Radia Akadera i Klasę Konfucjańską Politechniki Białostockiej. Będą miały też okazję poćwiczyć judo pod okiem doświadczonego trenera dr. Piotra Klimowicza, kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PB. Pierwsze spotkanie studentów Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbędzie się 25 listopada. Uroczyste zakończenie nauki i wręczenie dyplomów zaplanowano 8 czerwca 2024 r.
Studentem PUD może zostać uczeń klas IV – VI szkoły podstawowej w Białymstoku, Augustowie, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Samorządy właśnie tych miast przystąpiły w tym roku do projektu i wspierają Politechnikę Białostocką w organizacji zajęć. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy wspiera finansowo również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. (czytaj: Politechnika Białostocka uruchamia 15. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy)
W tym roku akademickim PUD zaprasza łącznie 200 małych studentów. Oznacza to, że każdy z czterech Dziecięcych Uniwersytetów wchodzących w skład projektu, będzie liczył po 50 uczestników. Zajęcia odbywać się będą w weekendy, głównie na terenie Politechniki Białostockiej.
W rekrutacji do Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego obowiązywać będą zapisy drogą elektroniczną. 6 listopada w godzinach 11:00-11:30 należy na adres e-mail: pbbud@pb.edu.pl wysłać pobrany wcześniej i wypełniony formularz zgłoszenia. Z procedurą, krok po kroku, można zapoznać się na stronie pbbud.pb.edu.pl/rekrutacja. Uwaga! limit miejsc wyczerpuje się szybko, prosimy więc o przemyślane deklaracje uczestników.
W pozostałych miejscowościach: w Bielsku Podlaskim, Augustowie i Siemiatyczach rekrutację prowadzić będą lokalni organizatorzy – czyli samorządy. Tam rodzice powinni wypełnione formularze złożyć w sekretariatach szkół, do których uczęszczają uczniowie. Na zajęcia na Politechnikę Białostocką dzieci będą podróżować bezpłatnym, zorganizowanym transportem.
Szczegóły zapisów do poszczególnych uniwersytetów znajdują się w poniższych linkach:
Białostocki Uniwersytet Dziecięcy
Augustowski Uniwersytet Dziecięcy
Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy w roku akademickim to 15 zajęć dla uczniów IV-VI klas szkół podstawowych. Partnerami projektu są: Województwo Podlaskie, Miasto Augustów, Miasto Białystok, Miasto Bielsk Podlaski, Miasto Siemiatycze.