Rynek Sienny w nowej odsłonie

Dawny cmentarz ewangelicko-augsburski mieszczący się przy Rynku Siennym w Białymstoku zostanie upamiętniony. W tym miejscu powstanie zielony skwer oraz artystyczna instalacja z płaskorzeźbami Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Miasto wybrało już wykonawcę tej inwestycji.

Realizacją nowego zagospodarowania terenu cmentarza na Rynku Siennym zajmie się wyłoniona w przetargu firma – Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego Hydros z Białegostoku. Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 9 miesięcy na realizację zadania. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.

– Upamiętnienie społeczności ewangelickiej, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta, jest coraz bliżej. Dzięki rozstrzygniętemu przetargowi w ciągu kilku najbliższych miesięcy wygląd i charakter tego miejsca zmienią się diametralnie – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Od strony ul. Rynek Sienny, na terenie dawnej nekropolii, powstanie zielona pierzeja w postaci drzew lub krzewów w pojemnikach, niskich roślin, pnączy. Główne ścieżki będą ułożone na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion stanie betonowy blok, wewnątrz którego znajdą się rzeźby-instalacje upamiętniające miejsca pochówku. Pod instalacją zostanie umieszczona krypta, w której mają spocząć szczątki po ekshumacji kilku pochówków. Teren wzdłuż granic działki będzie otoczony niskimi murkami.

Taka koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami i archeologami. Jej autorem jest Jarosław Perszko.

Agnieszka Błachowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments