Siódmy sezon BiKeRa

Od dzisiaj (30 czerwca) w Białymstoku, gminach Juchnowiec i Choroszcz znowu możemy korzystać z rowerów miejskich. BiKeR – Białostocka Komunikacja Rowerowa powraca w nowej odsłonie. Nowe są jednoślady i sposób korzystania. To już siódmy sezon roweru aglomeracyjnego w mieście.

System BiKeR składa się z 58 stacji (w tym 54 stacje w Białymstoku i po dwie stacje w Choroszczy i Kleosinie), a także z 574 jednośladów standardowych, w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Dzięki zastosowaniu rowerów IV generacji jednoślady można oddawać za dodatkową opłatą także poza stacjami rowerowymi. Podobnie jak w poprzednim sezonie rowery będzie można wypożyczać i zwracać w Choroszczy i Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny).

– BiKeRy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W systemie zarejestrowanych jest już ponad 92 tysiące osób, które dokonało ponad 3 miliony wynajmów. Białostoczanie z niecierpliwością czekali na powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację BiKeRa odpowiada po raz trzeci firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).

Od tego sezonu na stacjach BiKeR nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie nastąpi przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Po zakończeniu jazdy wystarczy zablokować zamek O-Lock. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady. Dzięki tej zmianie można pozostawiać rowery w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, by pozostawiać rowery w miejscu ogólnodostępnym i by zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy.  Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji, na każdym rowerze oraz na stronie bikerbialystok.pl.

Zmienia się limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego. Teraz wszyscy użytkownicy nie płacą za pierwsze 25 minut wypożyczenia. Za nieprzekraczającą godzinę przejażdżkę zapłacimy 1 złoty. Za pełną drugą godzinę zapłacimy 3 złote, za każdą koleją 5 złotych.

Wszystkie dotychczas zarejestrowane w systemie BiKeR konta zachowują ważność w nowym sezonie. Nowi użytkownicy, aby móc korzystać z miejskich rowerów, powinni zarejestrować się w systemie za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike lub na stronie bikerbialystok.pl oraz wpłać minimum 20 zł (10 zł bezzwrotna opłata inicjalna + 10 zł do wykorzystania na przejazdy). Jeśli rejestracji dokonało się w systemie wcześniej wystarczy dopłacić do konta 10 zł.

– BiKeR to nie moda, ale sposób na zdrowszy i ekologiczny środek transportu, na codzienne poruszanie się po mieście – powiedział Jakub Giza z Nextbike Polska. – Zgodnie z zapisami umowy BiKeR powinien wystartować dopiero 7 lipca. Cieszymy się, że pomimo trudnych warunków związanych z pandemią udało się przyspieszyć przygotowania i uruchomić system przed tym terminem.

Miasto Białystok 8 maja podpisało umowę z firmą Nextbike Polska, która wygrała przetarg na obsługę BiKeRa. Umowa będzie obowiązywała do 30 listopada 2022 r. Jej podpisanie zostało opóźnione ze względu na epidemię koronawirusa.

Przypominamy, że system BiKeR składający się z 30 stacji i 300 rowerów został uruchomiony 31 maja 2014 r. W kolejnych sezonach był rozbudowany o nowe miejsca wypożyczeń, a pula pojazdów powiększała się.

Eliza Bilewicz-Roszkowska / UM w Białystoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments