Śladami zabytków wielu kultur

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki uzyskał grant na projekt “Zabytki wielu kultur” z programu “Działaj Lokalnie IX 2016”,  współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Projekt jest naturalną kontynuacją zeszłorocznego cyklu spotkań „Czytanie w bramie”. Celem przedsięwzięcia jest pogłębienie wiedzy o zabytkach wielokulturowych.  Skierowany jest on do dorosłych i młodzieży licealnej, natomiast realizacja odbędzie się w drugiej połowie tego roku.

W ramach projektu odbędą się wycieczki autokarowe do zabytków architektury religijnej oraz wspólna wielopokoleniowa akcja sprzątania sokólskiego cmentarza żydowskiego. W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznają się z historią obiektu do którego aktualnie będą się udawać. Natomiast na miejscu gospodarz uzupełni naszą wiedzę o tzw. smaczki historyczne i ciekawe opowiastki.

 

Przewidywane jest zwiedzanie i poznawanie historii:

  • Monasteru i cerkwi Zwiastowania NMP  w Supraślu, Muzeum Ikon,
  • Małej i Dużej Synagogi, cmentarza żydowskiego w Tykocinie oraz Muzeum Narwi,
  • Kościoła katolickiego p.w. NMP w Kundzinie,
  • meczetu i mizaru w Bohonikach,
  • spotkanie z Romką, Panią Danutą Ciwińską oraz obejrzenie prezentacji multimedialnej poświęconej historii i kulturze Romów w Tarnowskim Muzeum Etnograficznym.

Projekt ma  wymiar edukacyjny i społeczny. Łączy dwa elementy, wiedza i wspomnienia dorosłych pozwolą na zachowanie tychże i przekazanie ich kolejnemu młodemu pokoleniu, które je opowie, zatrzyma w kadrze i udokumentuje.

Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce.

źródło: sokolka.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments