Słuchobus odwiedzi Wasilków!

Zapraszamy 21 lipca (czwartek) na parking przy Urzędzie Miasta ul. Białostocka 7 od godziny 9.00 do godziny 15.00

To już szósta edycja Narodowego Testu Słuchu, największej kampanii profilaktyki słuchu w Polsce. Co roku w ramach kampanii testujemy słuch tysiącom Polaków, do tej pory sprawdziliśmy jak słyszy ponad 50 000 osób z całego kraju. Każdy pacjent, który w trakcie Narodowego Testu Słuchu 2016 przejdzie badania pomoże niedosłyszącym dzieciom. Organizatorzy kampanii, za każde wykonanie badanie słuchu przeznaczą złotówkę Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Im więcej osób przebadamy, tym więcej pieniędzy trafi na konto ośrodka. Zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatne testy! 

 

A jak było w zeszłym roku?

W województwie podlaskim nasz Słuchobus miał 3 przystanki 2 w Białymstoku i Czarnej Białostockiej (testy słuchu w Białymstoku trwały 2 dni).

Niedosłuch stwierdziliśmy u 34% spośród wszystkich 757 pacjentów z tego województwa, którzy zgłosili się na testy. 60% spośród pacjentów z niedosłuchem to osoby powyżej 40

roku życia.

Odsetek pacjentów z niedosłuchem w poszczególnych miejscowościach:

 Czarna Białostocka 53% – jest to najwyższy wynik osiągnięty w 2015 roku względem całego kraju.

 Białystok 31%

Niestety, wyniki Narodowego Testu Słuchu w województwie podlaskim są niemal identyczne z ogólnopolskimi – latem 2015 roku w całym kraju przebadaliśmy 9,5 tysiąca osób z 58 miast i miasteczek, a niedosłuch stwierdziliśmy u 35% pacjentów. Naszym zdaniem to niepokojąco wysoki odsetek.

NASZE TESTY:

Słuchobus to mobilne laboratorium, w którym za darmo wykonujemy profesjonalne testy słuchu. Najpierw każdy pacjent przechodzi krótki, przesiewowy test eccola, pozwalający wykryć wadę słuchu. Jeśli jest to konieczne, na miejscu przeprowadzamyrozbudowany test audiometryczny, który pokazuje dokładnie, w jakim stanie jest słuch pacjenta. Narodowy Test Słuchu to także najlepsza okazja, aby spotkać się specjalistami zajmującymi się profilaktyką chorób słuchu i zasięgnąć u nich bezpłatnej porady. Każdy pacjent uzyska od nas pełną informację, w jakim stanie jest jego słuch i co należy robić, aby o niego dbać.

  1. Test Eccola – osobie badanej podaje się przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB na czterech częstotliwościach (500Hz, 1000Hz, 2000Hz, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha. Osoby, które nie usłyszą wszystkich sygnałów, kieruje się na badanie audiometryczne – wykonywane na miejscu, w słuchobusie.
  1. Test audiometryczny – rozpoczyna się od sprawdzania ucha „lepszego”. Test wykonujemy na 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz). Stopniowo zwiększamy natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy pacjent usłyszy go i naciśnie przycisk. Po sprawdzeniu tych czterech częstotliwości w obu uszach, pacjent otrzyma wynik w postaci audiogramu, czyli graficznego przedstawienia progu słyszenia. Nasze testy są bezpłatne, dostępne dla każdego, nie trzeba mieć przy sobie żadnych skierowań lekarskich. Są bezbolesne i nie zajmują więcej niż kwadrans.

W trakcie naszych spotkań z pacjentami, uświadamiamy o problematyce słuchu, jak również edukujemy w zakresie dbania o słuch. Zachęcamy do profilaktycznego sprawdzania słuchu, w corocznych testach słuchu.

 

Kontakt z koordynatorem kampanii NARODOWY TEST SŁUCHU w Białymstoku

Rafał Zajko

Telefon kom.: +48 608 629 123/ e – mail: rafzajko@gmail.com

 

plakat słuchobus

źródło: wasilkow.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments