SMS’y zapraszają osoby z kwarantanny do mobilnych punktów pobrań wymazów

„ W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa, adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl   lub dzwoniąc pod numer 800-190-590” – smsa takiej treści dostają osoby w 11 dniu kwarantanny. Każdy, kto dostanie takiego smsa, za darmo i dobrowolnie może w 12 dobie kwarantanny wykonać badanie w mobilnym punkcie pobrań wymazów.  W województwie podlaskim działa 9 takich punktów.  W Białymstoku przy Białostockim Centrum Onkologii, w Suwałkach przy szpitalu wojewódzkim, w Grajewie, Łapach , Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce,  Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem przy szpitalach powiatowych.

Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i  numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania zostanie przekazany przez laboratorium jak też będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Mobilne punkty pobrań działają 7  dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie (szczegółowy harmonogram pracy punktów w grafice w załączniku).

Powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments