Spotkania autorskie w Książnicy Podlaskiej – maj 2019

W maju Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na pięć spotkań:

wyjątkowo w czwartek, 9 maja 2019 r. o godz. 18.00 naszym gościem będzie ks. Jan Sochoń,

15 maja 2019 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Kariną Hiddenstorm,

wyjątkowo w czwartek, 16 maja 2019 r. o godz. 17.00 z Czytelnikami spotka się Kristina Sabaliauskaitė,

22 maja 2019 r. o godz. 17.00 bohaterką spotkania w ramach cyklu „Środy literackie” będzie prof. Lilia Citko,

a 29 maja 2019 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Anną Chomiak.

Poniżej przedstawiamy plan szczegółowy:

Już 9 maja 2019 r. o godz. 18.00 (czwartek) naszym gościem będzie ks. Jan Sochoń – ur. 17 sierpnia 1953 r. w Wasilkowie, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Filozofii Kultury, filozof, teolog, poeta, eseista, krytyk literacki, biograf i wydawca pism ks. Jerzego Popiełuszki. 

Jan Sochoń jest cenionym nauczycielem akademickim, popularyzatorem myśli filozoficznej, uczestnikiem sympozjów i konferencji organizowanych przez polskie środowiska uniwersyteckie i literackie. Systematycznie współpracuje z wieloma czasopismami, m. in. z „Nowymi Książkami”, „Recogito” (Paryż, pismo internetowe), „Człowiekiem w Kulturze”, „Toposem”; „Migotaniami”, „Teologią Polityczną”, także Polskim Radiem i Telewizją Polską. Należy również do autorów, którzy brali udział w opracowywaniu haseł problemowych do „Powszechnej Encyklopedii Filozofii”, wydawanej przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. Mieszka  i pracuje w Warszawie.

Ks. Jan Sochoń otrzymał też wiele nagród m. in. nagrodę II stopnia Rektora UKSW za wybitne osiągnięcia badawcze, nagrodę Feniksa w latach 2003, 2016, Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, nominację do nagrody „Nike”, medal Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba za istotny wkład w utrwalanie pamięci o postaci i dziele tego kapłana, uczonego i poety.

(źródło: jansochon.pl)

15 maja 2019 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Kariną Hiddenstorm – autorką książek Władczyni mroku (2016) oraz Krwawy księżyc (2018).

Karina Hiddenstorm pochodzi z Białegostoku, ukończyła filologię angielską, pracuje jako nauczycielka języka angielskiego. Jej twórczość określana jest jako „szeroko pojęta fantastyka”. Cechuje ją cięty język, czarny humor i cynizm.

Jej książka Krwawy księżyc została nominowana w kategorii najlepszy Horror 2018 według portalu Lubimy Czytać, została też zgłoszona do Podlaskiej marki Roku w kategorii Kultura.

Wyjątkowo w czwartek, 16 maja 2019 r. o godz. 17.00 z Czytelnikami spotka się Kristina Sabaliauskaitė –  najwybitniejsza obecnie litewska pisarka, doktor historii sztuki. Jej bestsellerowa tetralogia „Silva Rerum” została uznana za „wydarzenie literackie na Litwie”, doczekała się wielu nagród, a polski przekład pierwszej części cyklu znalazł się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W 2015 roku Kristina Sabaliauskaite została Kobietą Roku na Litwie. Otrzymała także zaszczytną nagrodę św. Krzysztofa od miasta Wilna.

(źródło: www.znak.com.pl)

22 maja 2019 r. o godz. 17.00 bohaterką spotkania w ramach cyklu „Środy literackie” będzie prof. Lilia Citko – językoznawcę z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku, która opowie o Białoruskim Tristanie. Rękopisie ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Pierwsze polskie tłumaczenie białoruskiej wersji legendy o rycerzu Tristanie jest częścią kodeksu z XVI i XVII wieku, przechowywanego w zbiorach Biblioteki Raczyńskich. Cały zabytkowy kodeks  stanowi jedną z pereł zbiorów biblioteki, a jego najcenniejszy fragment, tzw. Białoruski Tristan, został w 2014 roku wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”. Chcąc przybliżyć treść białoruskiej wersji legendy o Tristanie i Izoldzie, a tym samym wypełnić pewną naukową lukę, Biblioteka Raczyńskich zdecydowała o wydaniu tłumaczenia rękopisu na język polski. Tego trudnego zadania podjęła się dr hab., prof. UwB Lilia Citko.

(źródło: kultura.onet.pl)

29 maja 2019 r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Anną Chomiak – autorką bloga Nieidealna Anna oraz książki Nieidealnik. Sztuka szczęśliwego życia.

Książka jest zbiorem felietonów, inspirowanych życiowymi doświadczeniami autorki, która w pięciu rozdziałach opisuje swoje emocje, związane z takimi kwestiami, jak: przemoc w rodzinie, śmierć mamy, depresja, zaburzenia odżywiania oraz zmagania z chorobą Hashimoto. Książka nie jest poradnikiem, ale jej przesłanie zawiera się w słowach: „Nie musisz być idealna aby być szczęśliwa”.

(źródło: nieidealnaanna.com)

Wszystkie spotkania odbędą się w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro.

WSTĘP WOLNY

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments