1 marca o godzinie 18.00 w Kawiarni Akcent (Rynek Kościuszki 17) odbędzie się pierwsze w historii spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Białymstoku.
Spotkanie białostockie będzie drugą z dwóch tegorocznych debat poświęconych ewolucji – tematowi pierwszego tegorocznego numeru Filozofuj!.
Filozofuj! To projekt non-profit, który obejmuje wydanie magazynu „Filozofuj!” – jedynego w Polsce czasopisma popularyzujące filozofię, oraz redagowanie portalu filozofuj.eu – największego popularnofilozoficznego serwisu w naszym kraju.
Zastosowanie przystępnej formy nie odbija się jednak na jakości tekstów – redakcja dba o to by te pozostawały na najwyższym światowym poziomie. Wśród autorów znajdują się najlepsi polscy i zagraniczni specjaliści, tacy jak: prof. John Searle z Uniwersytetu Kalifornijskiego, prof. David Miller z Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Simon Blackburn z Uniwersytetu Cambridge, prof. Robert Audi z Uniwersytetu Notre Dame, prof. Richard Swinburne z Uniwersytetu Oksfordzkiego czy prof. Stephen Macedo z Uniwersytetu Harvarda.
Podczas spotkania w Białymstoku dyskusje będą dotyczyć ewolucjonistycznych wyjaśnień genezy własności umysłu i możliwości jego naturalizacji. Dyskutanci podejmą m.in. takie kwestie jak:
-
Czy to, że myślimy w określony sposób jest wynikiem ewolucji – takich a nie innych struktur naszego mózgu? Czy system naszej wiedzy, którą uznajemy za obiektywną, np. z obszaru logiki, różniłby się, gdyby nasz mózg wyewoluował inaczej? Czy moglibyśmy nie uznawać wówczas np. zasady niesprzeczności albo złotej zasady (etycznej zasady wzajemności)?
2. Czy można, a jeśli tak, to jak, z perspektywy ewolucyjnej wytłumaczyć cenienie przez nas wartości nieuwarunkowanych: dobra, piękna, prawdy w klasycznym sensie?
3. Czy fakt, że doświadczenia religijne da się powiązać z aktywnością pewnych obszarów mózgu, może stanowić argument przeciwko tezie teistycznej?
4. Czy teoria ewolucji musi z konieczności zakładać naturalizm?
Spotkanie podzielone zostanie na dwie części: najpierw będzie można wysłuchać dyskusji zaproszonych ekspertów. Następnie głos zostanie oddany publiczności – każdy z przybyłych będzie mógł zadać pytanie. Zapraszamy wszystkich wyjadaczy filozoficznych, osoby zainteresowane tematem ewolucji, jak i osoby, które po prostu chciałyby posłuchać czegoś inspirującego w miłej, kawiarnianej atmosferze.
Podczas spotkania będzie można zakupić numery archiwalne czasopisma w promocyjnej cenie – 60% na numer o ewolucji i – 50% na pozostałe przygotowane numery archiwalne oraz uraczyć się ciepłym napojem w Kawiarni Akcent.
W dyskusji wezmą udział:
-
Robert Poczobut – profesor UwB, kierownik Zakładu Epistemologii i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii UwB. Autor czterech książek, przeszło siedemdziesięciu artykułów naukowych, redaktor licznych prac zbiorowych. Interesuje się pograniczem filozofii umysłu i kognitywistyki, w szczególności naturą jaźni, relacją między świadomymi i nieświadomymi procesami poznawczymi, neurofilozofią oraz hybrydowymi systemami poznawczymi. Hobby: podróże, muzyka, malarstwo, gry logiczne.
-
Konrad Talmont-Kaminski – prof. dr hab., jest szefem Zakładu Socjologii Poznawczej. Jego badania koncentrują się na poznawczych i ewolucyjnych podstawach religii. Studiował na University of Melbourne i University of Western Ontario. Uzyskał doktorat z filozofii na Monash University w Australii i był stypendystą Instytutu Ewolucji i Badań Poznawczych im. Konrada Lorenza w Wiedniu. W 2014 roku wydał książkę Religion as a Magical Ideology nakładem wydawnictwa Routledge. W książce tej argumentował, że religie łączą w sobie poleganie na poznawczych produktach ubocznych typowych dla wierzeń i praktyk magicznych, a także na typowej dla ideologii funkcji motywowania prospołecznych zachowań. Od czasu wydania książki Talmont-Kamiński podjął szereg wspólnych wysiłków empirycznych w celu zbadania różnych aspektów relacji przedstawionej w tej publikacji. Oba jego obecnie prowadzone projekty badawcze są właśnie wynikiem tych działań.
Spotkanie poprowadzi Marta Ratkiewicz-Siłuch.
Partnerzy:
-
Fundacja PZU
-
Kawiarnia Akcent
-
Wydarzenie zostało wyróżnione Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białystok.
-
Patron medialny: Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku.