W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa kurs doskonalący strzelców wyborowych. To żołnierze, którzy są „oczami i uszami” sekcji lekkiej piechoty. Prowadząc precyzyjny ogień są w stanie wyeliminować kluczowe cele przeciwnika.
Dwunastoosobowa sekcja lekkiej piechoty, znana jako „wspaniała dwunastka”, składa się z żołnierzy o różnych specjalnościach, tworzących razem zgrany zespół.
W skład sekcji wchodzą m.in. starszy strzelec wyborowy oraz strzelec wyborowy, którzy odpowiadają za zabezpieczenie działań oraz prowadzenie rozpoznania.
Aby skutecznie realizować swoje zadania, muszą nie tylko posiadać bardzo dobre wyszkolenie strzeleckie, ale również opanować umiejętność skrytego działania, techniki maskowania i doskonale orientować się w terenie.
Strzelcy wyborowi prowadząc precyzyjny ogień są w stanie wyeliminować kluczowe cele przeciwnika.
W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa kurs doskonalący strzelców wyborowych, którzy szlifują swoje umiejętności.
Podczas kursu żołnierze uczą się nawigacji terenowej w dzień i w nocy, ćwiczą strzelanie i prowadzenie obserwacji. Kurs zakończy się pętlą taktyczną, gdzie sprawdzane będą umiejętności szkolonych. Zdawalność egzaminu wynosi 60-80%.
Na kolejnych etapach szkolenia spośród strzelców wyborowych wyłaniani są żołnierze, którzy przechodzą zaawansowane szkolenie snajperskie. W Wojskach Obrony Terytorialnej snajperzy mają za zadanie wspieranie kompanii lekkiej piechoty ogniem precyzyjnym w ich Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO).
Strzelcy wyborowi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej kilkukrotnie odnosili sukcesy w zawodach użyteczno-bojowych w swojej specjalności.


Dodaj komentarz
*