Świat ma Trash Challenge, a gmina Choroszcz sprząta swój świat od lat!

Niesieni dramatycznie pogłębiającym się kryzysem klimatycznym doświadczającym glob ziemski od lat, ale przede wszystkim dramatycznym wpływem na środowisko społeczeństwa konsumpcyjnego (ang. throw-away society), w ostatnich miesiącach masowo inspirujemy się akcją Trash Challenge. To bardzo słuszna i ze wszech miar potrzebna inicjatywa. Gmina Choroszcz głęboko wspiera tę ideę, ale chcemy się pochwalić, że choroszczanie w sprzątanie świata – tego swojego, najbliższego – angażują się od lat!

Nie inaczej jest w tym roku. W kwietniu, w okolicach Dnia Ziemi – 22 kwietnia, ale także przed świętami Wielkanocnymi, a także długo, długo przed, oraz na początku maja mieszkańcy, między innymi: Rogówka, Krupnik, Żółtek, Turczyna, a także Kolonii Dzikie tradycyjnie zorganizowali się – w Kolonii Dzikie już po raz 13! – i zaangażowali swe siły we wiosenne sprzątanie swojej najbliższej okolicy. Mówią, że poświęcenie kilku godzin w roku na rzecz swego najbliższego środowiska i okolicy, które na co dzień mijają, w których po prostu żyją – to żadne wyrzeczenia. A integracja z innymi mieszkańcami, poznanie nowych osób, a także przekazanie dobrych postaw młodszym pokoleniom – to wręcz przyjemność.

Urząd Miejski w Choroszczy wspiera mieszkańców logistycznie, udostępniając worki na śmieci (w tym roku już ponad 150 szt.), rękawice (ponad 100 szt.), podstawiając w wyznaczone miejsca kontenery na odpady, a także – po skończonych porządkach – zabierając je. Na przełomie marca i kwietnia br. choroszczański magistrat, we współpracy z podopiecznymi zaczerlańskiego Monaru, dokonał także czyszczenia (usuwanie pozimowego piachu) miejskich ulic, okolic cmentarza przy drodze Żółtkowskiej, drogi prowadzącej w kierunku Zerwanego Mostu czy też drogi w kierunku Ruszczan.

Wszystkie akcje sprzątania najbliższej okolicy fantastycznie się udały, angażując mieszkańców wielopokoleniowo: od dzieci, po seniorów. Nie ważyliśmy zebranych odpadów, ale ze zdjęć widać, że było ich naprawdę dużo.

Niestety.

Szkoda, że wśród nas stale jeszcze są tacy, którzy zaśmiecają przyrodę i nie rozumieją, że w ten sposób niszczą także swój dom. Nie myślą o swoich czynach dziś oraz jakie katastrofalne konsekwencje będą one miały w przyszłości – jak wpłyną na ich dzieci, wnuków… Beztroska dziś oznacza dramat jutro.

Ale fantastyczne jest to, że wśród nas są tacy, którzy od lat społecznie angażują się i prawdziwie troszczą się o środowisko. Świat ma dziś Trash Challenge, a gmina Choroszcz sprząta swój świat od lat! I stało się to tradycją.

Fot. Sprzątanie Kolonii Dzikich w 2019 roku; autor: Maciej Mikutowicz.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments