Symulator w Zespole Szkół Technicznych

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku od dziś (28 listopada) mogą korzystać z mobilnego symulatora jazdy samochodem ciężarowym i autobusem. To nagroda za udział w akcji edukacyjnej pod hasłem: „Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki?”, zorganizowanej przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Uczniowie mieli za zadanie wypożyczenie ciągnika siodłowego jednego z okolicznych przewoźników i zmieszczenie jak największej liczby uczestników w kabinie, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo. Akcję należało udokumentować realizując film. W projekcie uczestniczyło około 20 szkół z całej Polski. Nagrodę otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Dziś ( 28 listopada), po uroczystościach związanych z przekazaniem nagrody, uczniowie klasy drugiej Branżowej Szkoły I stopnia Nr 3 ZST wzięli udział w zajęciach praktycznych na mobilnym symulatorze jazdy, który usytuowany został przed wejściem głównym do budynku szkoły.

– To bardzo ważne, aby zapewnić naszej młodzieży jak najlepsze warunki kształcenia i nauki zawodu – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Nagroda, jaką otrzymali uczniowie za udział w projekcie, to przykład na to, że warto angażować młodzież do udziału w akcjach upowszechniających kształcenie zawodowe.

Symulator jazdy samochodu ciężarowego i autobusu umożliwia ćwiczenia bliskie rzeczywistości. Znajdujące się w kabinie oryginalne wskaźniki i elementy obsługi, konieczne do działania symulatora, są w pełni sprawne i odpowiadają standardowemu wyposażeniu ciężarówki typu SCANIACP14.

By uzyskać realne wrażenie dynamicznej jazdy, kabina pojazdu jest zamontowana na platformie, która symuluje ruch podczas jazdy. By osiągnąć wrażenie realnej jazdy w kabinie kierowcy zainstalowano system projekcji, który symuluje trasę podczas jazdy. Bez problemu można skręcać, przyspieszać i hamować. Obraz na ekranie prezentowany jest w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. Możliwość symulacji jazdy w dzień czy w nocy, jak również zmiany warunków pogodowych realnie wzmacniają wrażenie jazdy. Zintegrowany system video umożliwia operatorowi (instruktorowi) obserwację kierowcy w kabinie pojazdu, oraz obserwacje pomieszczenia symulatora.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments