Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla samorządowców z Podlaskiego

Wójtowie i burmistrzowie z województwa podlaskiego zostaną przeszkoleni w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej na mocy umowy zawartej między Podlaskim Urzędem Wojewódzkim a Uniwersytetem w Białymstoku. Obowiązek planowania oraz organizowania szkoleń nakłada na wojewodów ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zajęcia, które przeprowadzi uczelnia, odbędą się w dniach 11-13 kwietnia 2025 roku. Obejmą zarówno wykłady, jak i ćwiczenia praktyczne. – Jestem pewien, że samorządowcy, którzy wezmą w nich udział, a mają taki ustawowy obowiązek, zdobędą przydatną wiedzę – mówi wojewoda Jacek Brzozowski.

1 stycznia 2025 roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe przepisy porządkują zasady koordynacji działań w sytuacjach zagrożenia – nie tylko wojennych, ale także związanych z atakami hybrydowymi, poważnymi awariami czy klęskami żywiołowymi. Ustawa nadaje szerokie kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego władzom lokalnym, co oznacza, że to właśnie samorządowcy będą odpowiedzialni za podejmowanie kluczowych decyzji.

Współpraca PUW i UwB

Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, to wojewodowie mają obowiązek planować i organizować szkolenia, ćwiczenia oraz inne formy edukacji w tym zakresie. W województwie podlaskim szkolenie dla wójtów i burmistrzów odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia 2025 roku. Za ich realizację odpowiadać będzie Uniwersytet w Białymstoku. Uczelnia posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla administracji publicznej.

Należy stworzyć zintegrowany system działania państwa, tak aby mieszkańcy województwa podlaskiego czuli się bezpiecznie. Uniwersytet w Białymstoku posiada wszelkie kompetencje i daje bezwzględną gwarancję, że jakość tych szkoleń nie będzie budziła wątpliwości. Jestem pewny, że samorządowcy wyniosą z nich gruntowną wiedzę, która pozwoli na podjęcie działań w sytuacji kryzysowej

– podkreślił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przed podpisaniem umowy z rektorem Uczelni.

Jako Uniwersytet jesteśmy w stanie zaoferować szkolenia na najwyższym poziomie, będące odpowiedzią na potrzeby wynikające z ustawy. Szkolenia przeprowadzą nie tylko specjaliści z naszej uczelni, ale zaangażujemy również ekspertów spoza. To będzie nie tylko teoria, ale również praktyka

– dodał rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski. Szkolenie będzie finansowane z budżetu państwa.

Harmonogram szkolenia

W trakcie trzech dni szkoleniowych uczestnicy wezmą udział w 24 blokach zajęciowych, trwających po 45 minut każdy. Szkolenie ma charakter praktyczny – oprócz części teoretycznej uczestnicy będą ćwiczyć konkretne procedury wdrażane w sytuacjach kryzysowych. Samorządowcy  zdobędą praktyczną wiedzę m.in. o:

  • organizacji pierwszej pomocy i środkach ochrony,
  • współpracy służb i instytucji w sytuacjach kryzysowych,
  • systemach ostrzegania i alarmowania ludności,
  • ewakuacji i działaniach ratowniczych,
  • zarządzaniu ryzykiem i zapewnieniu ciągłości działania administracji.

Szkolenia starostów i prezydentów

Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu odbywają szkolenia z zarządzania ochroną ludności w sytuacjach kryzysowych podczas Wyższych Kursów Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej w Warszawie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x