Terytorialsi na obchodach 3 Maja

3 maja o godz. 14.00 na Wisłostradzie w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem #SilniwSojuszach. W oliwkowych beretach, podczas uroczystości, przemaszerują żołnierze z 1PBOT – którzy będą reprezentować Wojska Obrony Terytorialnej. Taka możliwość uczczenia 20-lecia Polski w NATO i 15-lecia członkostwa w Unii Europejskiej to wyróżnienie dla podlaskich Terytorialsów.

Kompanię Reprezentacyjną Wojsk Obrony Terytorialnej wystawiła 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Dowódcą kompanii honorowej jest ppor. Marcin Stań, zastępcą dowódcy ppor. Dariusz Korzeniowski. Brygadę reprezentują głównie żołnierze OT, wśród nich jest trzynaście kobiet. Poczet sztandarowy w składzie: por. Andrzej Tałałaj , kpr. Karol Kaczkowski, kpr. Marta Malinowska prezentuje Sztandar Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierze i funkcjonariusze, których 3 maja zobaczymy w wielkiej defiladzie w Warszawie, uczestniczą w specjalnym zgrupowaniu wojskowym, które odbywa się na lotnisku w Sochaczewie. Ćwiczą tam intensywnie od kilku dni pod okiem instruktorów z Pułku Reprezentacyjnego. W dn. 28.04.2019 r. w godz. 02:45-8:00 odbyła się próba generalna defilady. Ppor Marcin Stań opowiada, jak wyglądają przygotowania podlaskich Terytorialsów:

„Trening organizowany przez Pułk Reprezentacyjny trwa ok. 5 godzin dziennie, jednak ćwiczymy więcej. Jeśli nasz pododdział otrzyma uwagi, jest to nawet dodatkowe 80-90 min. dziennie. W efekcie zrobiliśmy duże postępy i podczas nocnej próby generalnej nie otrzymaliśmy uwag od instruktorów. Nasza cała kolumna jest utworzona z żołnierzy Obrony Terytorialnej, z każdym treningiem widzę progres. Jeżeli trzeciego maja, będą maszerować na takim samym poziomie, jak podczas nocnej próby generalnej, będę zadowolony”.

Defilada „Silni w Sojuszach” będzie pierwszym tego typu wydarzeniem, z uwagi na dużą liczbę biorących w niej udział żołnierzy i reprezentantów innych służb: Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Więziennej czy Ochrony Kolei. W pododdziałach pieszych defilować będzie 1300 osób. Dla uczczenia 20-lecia Polski w NATO i 15-lecia członkostwa w Unii Europejskiej, każdy rodzaj wojsk czy służb wystąpi podczas defilady w charakterystycznym umundurowaniu.

źródło: Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy 1Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. WładysławaLiniarskiego ps. „Mścisław”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments