W niedzielny poranek Boską Liturgią w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach rozpoczęła się 29. Piesza Pielgrzymka Wojska i Służb Mundurowych na Świętą Górę Grabarkę. Udział w pielgrzymce już po raz szósty wzięli żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej na czele z Dowódcą.
Sierpień to dla wielu Polaków miesiąc pielgrzymkowy. Na Podlasiu, na Św. Górze Grabarce, znajduje się najważniejsze sanktuarium prawosławne, mające dla wyznawców obrządku wschodniego takie znaczenie, jak Jasna Góra dla katolików. W niedzielę 18 sierpnia ponad dwudziestoosobowa grupa żołnierzy 1.PBOT wraz z Dowódcą Brygady wzięła udział w 29. Pieszej Pielgrzymce Wojska i Służb Mundurowych na Świętą Górę Grabarkę. Po Boskiej Liturgii w Cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach pielgrzymi wyruszyli w drogę. Około 13- kilometrową trasę pokonali niosąc wspólny krzyż wotywny oraz wiele krzyży indywidualnych. Jako pierwsi krzyż nieśli żołnierze 1. PBOT.
Przyniesione krzyże wraz ze swoimi intencjami pielgrzymi zostawili na Grabarce. Wspólnie z żołnierzami pielgrzymowali studenci oraz uczniowie uczelni i szkół mundurowych, funkcjonariusze i pracownicy: Straży Granicznej, Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, oraz urzędnicy i pracownicy innych formacji mundurowych wraz z ich rodzinami. Na pielgrzymkowy szlak wyruszyli także przedstawiciele służb mundurowych z Litwy, Ukrainy oraz Słowenii.
Święta Góra Grabarka, znajdująca się kilkanaście kilometrów od Siemiatycz, to miejsce słynące cudami. Na początku XXVIII wieku wierni, którzy przynieśli tu krzyże, pili wodę ze źródełka i obmywali się nią, znaleźli ratunek przed szalejącą epidemią cholery.
Do dziś pielgrzymi przynoszą ze sobą krzyże, które pozostawiają z modlitwą w sanktuarium.